Jak nie zatracić się w stałym budowaniu kariery

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 29-05-2012 r.

W dzisiejszym świecie łatwo popaść w skrajności. Świat nieustannie pędzi do przodu i sami możemy paść ofiarą „wyścigu szczurów”. Najważniejsza w tym wszystkim jest odpowiednia ocena sytuacji i odpowiedzialne podejście.

Twoje priorytety

Wpadając w błędne koło nieustannego budowania kariery, człowiek zaczyna tracić kontakt ze swoim otoczeniem. Na początku jest to ograniczenie kontaktów z przyjaciółmi, potem dochodzi do pogorszenia relacji w rodzinie. Ostatecznie zostaje się samemu, a na ratowanie swojego życia osobistego jest już za późno.

Ustal plan

Pierwsze, co trzeba zrobić to przygotowanie planu i ustalenie listy priorytetów. Plan jest potrzebny, abyś mógł zapanować nad swoją karierą. Ustal poszczególne etapy i skup się na nich, w ten sposób nie będziesz zbędnie tracił czasu. Przyspieszysz przez to budowanie kariery, a zyskasz trochę czasu na inne zajęcia.

Lista priorytetów natomiast pozwoli skupić Ci się na tym, co jest naprawdę ważne w życiu. Zrób jednak dwie listy, pierwsza priorytetów długoterminowych, tych, które są dla Ciebie najważniejsze w odniesieniu do całego życia. Druga, krótsza lista, jest harmonogramem dnia, tygodnia lub miesiąca. Rozpisz, co musisz zrobić, w jakiej kolejności i kiedy. W ten sposób oddzielisz swoje życie zawodowe od prywatnego. Znajdziesz także czas na hobby, samorozwój, rodzinę.

 

Napisz do…siebie

Na sam koniec napisz list do samego siebie. Metoda ta silnie oddziałuje na większość osób, jest jednak najtrudniejsza. Jest tak, ponieważ ludzie często lubią oszukiwać samych siebie niż zmierzyć się z prawdą. Napisz, gdzie się znajdujesz obecnie, co posiadasz, jakie sukcesy odniosłeś, jakie są Twoje relacje z rodziną i przyjaciółmi. Następnie napisz, jak chciałbyś, żeby wyglądało Twoje życie.

Kiedy skończysz przemyśl to, co napisałeś i zastanów się, czy nie masz zamiaru dokonać zmian w swoim planie i na liście priorytetów. Zazwyczaj po takich przemyśleniach większość osób dokonuje bardzo znaczących zmian. Jeżeli nic nie chcesz zmienić, prawdopodobnie jesteś na drodze do wymarzonego życia.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26356 )
Array ( [docId] => 26356 )