Jak odpowiadać na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 28-05-2012 r.

Rozmowa kwalifikacyjna bywa dla wielu osób stresującym doświadczeniem. Wrażenie, które uda Ci się zrobić na osobach rekrutujących często decyduje o tym czy dostaniesz pracę. Sprawdź czy wiesz, na co zwracać uwagę i jak odpowiadać na zadawane pytania.

Właściwe podejście

Stres jest czynnikiem, który ma duży wpływ na sposób, w jaki udziela się odpowiedzi. Zbyt duży może doprowadzić do problemów z odpowiednim formułowaniem swoich myśli. Najlepszym sposobem na radzenie sobie z nim podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie się.

Udzielając odpowiedzi na pytania, musisz zdać sobie sprawę, że bywają one podchwytliwe. Czasem niekoniecznie chodzi o odpowiedź na samo pytanie. Osoba rekrutująca, zadając Ci pytanie, uzna odpowiedź za satysfakcjonującą, kiedy odpowiesz na jej intencje. Dlatego przemyśl swoją odpowiedź i pomyśl o możliwych zamiarach rekrutera. W razie potrzeby zadaj własne pytanie, aby uzyskać więcej informacji. Pamiętaj, żeby i Twoje myśli były precyzyjnie sformułowane. Takie zachowanie zaprocentuje i może wpłynąć na decyzję o zatrudnieniu.

Odpowiednie przygotowanie do rozmowy

Przygotowanie może pomóc zmniejszyć stres. Nie jesteś jednak w stanie przewidzieć, jakie pytania zostaną Ci zadane. Istnieje jednak kilka standardowych pytań. Zawsze bądź przygotowany m.in. na:

  • Opowiedz nam o sobie. Podczas odpowiadania upewnij się, jakie informacje rekruter chce uzyskać. Wypowiedź musi być zwięzła i obfita w treść. Skup się na prezentowaniu swoich umiejętności, które będą przydatne na danym stanowisku.

  • Jakie są Twoje oczekiwania co do zarobków? Osoba rekrutująca chce w ten sposób sprawdzić, czy uzyska zwrot z inwestycji w pracownika. Wykaż chęć do negocjacji, zaznacz jednak, że wiesz o tym, iż nowi pracownicy otrzymują niższe wynagrodzenie. Sam jednak chciałbyś zostać odpowiednio wynagrodzony za swoją pracę. Poinformuj, jaką stawkę proponowano Ci na przykład na podobnym stanowisku w innej firmie.
  • Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie? Musisz przedstawić swoje zalety, które będą przydatne firmie. Mogą być to też umiejętności, których nie możesz potwierdzić certyfikatem. Ważne, żeby zbyt długo się nie zastanawiać.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26338 )
Array ( [docId] => 26338 )