Jak odpowiedzieć na pytania o przyszłość na rozmowie kwalifikacyjnej

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 29-05-2012 r.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, pojawiają się pytania, które są znaczenie ważniejsze od innych. Takimi pytaniami są te związane z przyszłością. Które mogą przesądzić o tym czy kandydat dostanie stanowisko, czy też nie.

Odpowiedni kandydat

Pytania o przyszłość, są jednymi z ważniejszych pytań, które otrzymasz podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pozwalają ocenić osobie rekrutującej, jaką jednostką jesteś i czego może spodziewać się przy współpracy z Tobą.

Są to nie tylko pytania związane z przyszłością ogólną, typu jak widzisz swoje życie za 5 lat, mogą być sprecyzowane i dotyczyć różnych aspektów np. Jaką przyszłość widzisz dla siebie w związku z proponowanym stanowiskiem. Obydwa pytania są z tej samej kategorii.

Przyszłość na stanowisku

Odpowiadając na pytania o przyszłość, skup się na odpowiedzi w odniesieniu do stanowiska, na które aplikujesz. Błędem jest odniesienie się np. do planów założenia rodziny, czy powrotu na studia. W ten sposób, osoba rekrutująca otrzymuje informacje, że współpraca może zakończyć się przedwcześnie lub nie będziesz w stanie oddać się całkowicie pracy. Musisz więc przedstawić siebie jako właściwego partnera w interesach, którego doświadczenie będzie mogło służyć firmie przez długi czas.

 

Przygotuj się

Przykładowe odpowiedzi, jakich możesz udzielić:

  • Co zamierza Pan/Pani robić za 10 lat? Moja przyszłość kreowana jest na podstawie wyznaczania sobie odpowiednich celów. Zawsze dążę do ich osiągnięcia, dlatego za 10 lat, będę dokładnie tam, gdzie sam postanowię. Po drodze do celu nie słucham osób, które chciałyby mnie ograniczyć, bo wiem, że nie ma barier nie do przejścia. Dlatego za 10 lat będę jednym z członków kadry zarządzającej w waszej firmie.
  • Jakie Pańskie/Pani obecne cele na najbliższe 5 lat? Cele, które sobie wyznaczam, są ambitne i długoterminowe. Dotyczą one rozwoju kariery w firmie, dla której będę pracować. Mam wizje swojej osoby, jako jednego z najlepszych pracowników, a także stałego podnoszenia swoich umiejętności. Aby w ostateczności, zostać menadżerem całego wydziału.

Odpowiedzi nie muszą być szczególnie wyszukane. Ważne, żeby odnosiły się do stanowiska lub firmy i były przemyślane.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26355 )
Array ( [docId] => 26355 )