Jak oswoić stres związany z sukcesem zawodowym

Kategoria: HR
Autor: Stwora Sylwia
Data: 28-05-2012 r.

Wspinanie się na kolejne szczeble drabiny kariery wiąże się nie tylko z pomnażającymi się pieniędzmi, spełnieniem osobistym oraz prestiżem. Coraz częściej sukcesowi zawodowemu towarzyszy stres, który negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Nie da się całkowicie wyeliminować sytuacji stresogennych, ale można nauczyć się tak oswoić stres, aby działał on mobilizująco na nasz organizm.

Poznaj wroga przed walką

Stres jest reakcją biologiczną organizmu, która wynika ze stosunku wymagań stawianych człowiekowi przez otoczenie do jego faktycznych możliwości sprostania im. Odpowiedz sobie sama na pytanie, co sprawia, że zaczynasz się denerwować. Może jest to współzawodnictwo, konieczność podjęcia decyzji, presja otoczenia, zbyt duża odpowiedzialność, poczucie bezradności czy zbyt wiele obowiązków.

Kiedy już poznasz źródło swojego stresu, określisz jego rodzaj, natężenie i charakter, poszukaj sposobu w jaki go oswoisz.

Technika relaksacyjna

Wybierz się na zakupy lub spacer, posłuchaj muzyki, poczytaj książkę, przyrządź ulubiony deser. Pomaga też spotkanie z przyjaciółką czy zabieg w SPA. Znajdź sobie takie zajęcie, które spowoduje, że się odprężysz i na tyle w nim zagłębisz, że zapomnisz na pewien czas o stresie.

Sport

Dzięki aktywności fizycznej rozładujesz napięcie, a przy okazji uwolnisz endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, które poprawią Twoje samopoczucie i pozytywnie nastawią Cię do działania. Ważne jest byś wybrała taki sport, który będzie sprawiał Ci przyjemność. Jeśli wolisz spokojne ćwiczenia, wybierz jogę. Natomiast, jeżeli preferujesz intensywny wysiłek, postaw na aerobik lub grę zespołową.

Zdrowa dieta

Włącz do swojego jadłospisu seler naciowy, orzechy włoskie, fasolkę szparagową, brokuły, ziemniaki, pomarańcze i czarne porzeczki. Wykazano, że te warzywa i owoce mają właściwości antystresowe.

Od czasu do czasu pozwól sobie także na odrobinę przyjemności w postaci kawałka czekolady czy porcji lodów śmietankowych. Podniesie to poziom glukozy w organizmie i przy okazji poprawi humor.

Zdecydowanie unikaj używek typu alkohol, papierosy czy narkotyki. Dają one tylko chwilowe zapomnienie i wcale nie rozwiążą problemu, a wręcz wygenerują nowe, związane ze zdrowiem.

Przede wszystkim nie zapominaj o pozytywnym nastawieniu. Przestań krytykować siebie na każdym kroku i odłóż czasem na bok wygórowane ambicje. Spójrz na to, co udało Ci się osiągnąć do tej pory i zacznij doceniać siebie za małe i duże sukcesy.

Stwora Sylwia

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26337 )
Array ( [docId] => 26337 )