Jak planować karierę zawodową

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 06-04-2012 r.

Zastanawiasz się, co chcesz osiągnąć w życiu? Na jakim stanowisku widzisz siebie w najbliższym czasie, a gdzie będziesz za kilka lat? A może masz już jasno sprecyzowane oczekiwania wobec życia i pracy? Na którymkolwiek z tych etapów byś nie był, powinieneś zaplanować własną karierę zawodową.

Wyznacz cel

Podstawą w planowaniu rozwoju zawodowego jest obranie konkretnego celu. Ważny jest Twój świadomy wybór, zgodnie z Twoimi przekonaniami, potrzebami i możliwościami. Aby wiedzieć, czego chcesz musisz zajrzeć w samego siebie i ocenić swoje zalety, predyspozycje, a także posiadane wady i ograniczenia.

Wiele osób w tej sytuacji korzysta z porad doradcy zawodowego, który na podstawie rozmowy i testów psychologicznych predyspozycji zawodowych pomaga ukierunkować ścieżkę rozwoju. Pomoc specjalisty można uzyskać w Centrach Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewódzkich Urzędach Pracy.

Krok po kroku do celu

Pamiętaj aby stale podnosić swoje kwalifikacje. Dynamicznie rozwijający się rynek pracy może wymagać od Ciebie nabycia nowych umiejętności teoretycznych i praktycznych. Spróbuj osiągnąć co najmniej komunikatywną znajomość języków obcych (głównie angielskiego), bo bez umiejętności językowych trudno będzie Ci wspinać się po ścieżce kariery.

Bądź elastyczny, rozwijaj swoje umiejętności interpersonalne. Staraj się budować pozytywną sieć kontaktów z osobami związanymi z Twoją firmą, zawodem czy pracą. Posiadając znajomych o różnorodnych kompetencjach możesz zdobyć nowe doświadczenie, wpaść na innowacyjne pomysły. Może wśród nich najdzie się ktoś, dzięki komu Twoja kariera nabierze odpowiedniego tempa rozwoju.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26279 )
Array ( [docId] => 26279 )