Jak pokonać negatywne emocje

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 12-06-2012 r.

Mogłoby się wydawać, że wykonywanie pracy nie jest w żaden sposób powiązane z ludzkimi odczuciami. Jednak emocje często mają wpływ na nasze działanie. Szczególnie negatywne przeżycia mogą oddziaływać na to, w jaki sposób wykonujemy konkretne zadania. Jak więc pokonać niekorzystne emocje? Czy to w ogóle możliwe?

Stres nie zawsze mobilizuje

Niektórzy twierdzą, że stres pomaga w mobilizacji do działania. Często z pewnością się to sprawdza, np. kiedy mamy wyznaczony termin realizacji konkretnego projektu. Istnieje jednak grupa osób, dla których stres jest zmorą odbierającą jakąkolwiek zdolność do działania.

Podobnie dzieje się w przypadku innych negatywnych emocji. Zdenerwowanie czy złość sprawiają, że skupienie na wykonywanym zadaniu rozmywa się niczym mgła. Ponadto negatywne emocje wzbudzają niechęć do wszystkiego, co otacza konkretną osobę. W takich przypadkach wykonanie zawodowych obowiązków jest z pewnością ostatnią rzeczą, na jaką ma się ochotę.

Brak zdolności radzenia sobie z negatywnymi emocjami może istotnie odbić się na karierze zawodowej. Zadania wykonane w złości i bez odpowiedniej precyzji będą wymagały poprawienia w późniejszym czasie, a co za tym idzie – poświęcenia im dwa razy więcej czasu. W ekstremalnych warunkach częste błędy w wykonaniu powierzonych obowiązków mogą stać się również podstawą do utraty zlecenia czy nawet stanowiska pracy.

Zamień negatywy na pozytywy

Jednym ze skutecznych sposobów zarządzania negatywnymi emocjami jest próba zamiany ich na odczucia pozytywne. Jak to możliwe? W momencie, kiedy czujesz złość, smutek itp. powinieneś zastanowić się nad zdarzeniem, które wywołało w Tobie te uczucia. Kiedy już skupisz na nim swoją uwagę, spróbuj określić emocje przeciwne do tych, które czujesz obecnie.

Wprawdzie nie jest to łatwe, ale spróbuj sobie odpowiedzieć, co chciałbyś wtedy czuć, np. być pewnym siebie, zrelaksowanym. Kiedy uda Ci się określić pożądane emocje, spróbuj je w sobie wzbudzić. Kiedy Ci się to uda, pokonasz wszystkie negatywne uczucia i wzbudzisz w sobie ponownie siłę do działania.

Powyższe ćwiczenie nie jest wprawdzie łatwe, jednak jego wykonanie pozwoli Ci pokonać negatywne oddziaływanie emocji nieużytecznych. Jeżeli, mimo wielu prób, nie udało Ci się go wykonać, spróbuj skorzystać z kolejnej, o wiele prostszej rady.

Zrelaksuj się

Receptą na wszystkie negatywne emocje jest relaks. Od dawna wiadomo, że stres czy smutek wyczerpują energię. Dlatego też chwila zupełnego relaksu nie tylko pozwoli Twojemu organizmowi na złapanie przysłowiowego oddechu, ale też pomoże Ci w odzyskaniu wiary we własne siły.

Sposób, w jaki się zrelaksujesz, powinien być dobrany indywidualnie do Twoich wymagań. Niektórym pomaga wysiłek fizyczny, np. jogging, innym wyjście do kina, a jeszcze innym czytanie ulubionej książki. Jeżeli będziesz miał trudności z określeniem, co tak naprawdę może Cię rozluźnić, połóż się wygodnie na łóżku i posłuchaj relaksacyjnej muzyki. W internecie znajdziesz wiele utworów z szumem morza czy śpiewem ptaków, które z pewnością ukoją Twoje nerwy.

Negatywne emocje są z reguły bezużyteczne. Oddziałują niekorzystnie nie tylko na Twój układ nerwowy, ale również na sposób organizacji własnego czasu pracy. Dlatego, już w momencie pojawienia się, powinny zostać zlikwidowane. Ćwiczenia relaksacyjne czy generowanie odczuć pozytywnych z pewnością pomoże Ci w odzyskaniu emocjonalnej równowagi oraz chęci do działania.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 26397 )
Array ( [docId] => 26397 )


Array ( [docId] => 26397 )