Jak poradzić sobie z utratą pracy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Utrata pracy dla nikogo nie jest przyjemna i z pewnością nie wywołuje pozytywnych skojarzeń. Jednak informację o zwolnieniu warto przyjąć z godnością i spokojem. Jak rzeczywiście poradzić sobie z utratą pracy?

Emocje zachowaj dla siebie

Oczywiste jest, że pierwszymi emocjami, związanymi z utratą pracy będzie nieprzebrana złość zmieszana ze strachem. Tym bardziej, kiedy w żaden sposób nie domyślaliśmy się, że zostaniemy zwolnieni. W takich sytuacjach każdy z nas chciałby wykrzyczeć byłemu już szefowi w twarz, co o nim myśli.

Jednak najlepszym rozwiązaniem w tego typu przypadkach jest zachowanie spokoju. Cały stres będziemy mogli odreagować w domowym zaciszu lub w obecności przyjaciół. Natomiast w miejscu pracy powinniśmy zachować się jak najbardziej profesjonalnie.

Oczywiście każdy ma prawo do wyrażenia swojej opinii na temat sytuacji, w której się znalazł. Należy to jednak zrobić w sposób zgodny z zasadami biznesowej etyki.

Nie przekreślaj dawnych kontaktów

Odchodząc z dotychczasowej pracy, powinniśmy zadbać o pozytywne relacje z dotychczasowym przełożonym i współpracownikami. Nie jest to łatwe, jednak może w przyszłości okazać się przydatne. Nie wiemy, co będziemy robić za kilka miesięcy lub za rok. Być może znajomość z byłym szefem będzie stanowiła wtedy podstawę do nawiązania ponownej współpracy. Może się również okazać, że będziemy pracowali dalej w tej samej branży.

Posiadanie grupy kontaktów biznesowych często pozwala na wymianę własnych doświadczeń oraz na uzyskanie cennego wsparcia w trudnych sytuacjach.

Skup się na przyszłości

Kiedy zostaliśmy już zwolnieni z pracy, nie powinniśmy rozpamiętywać w nieskończoność tego, co się stało. Oczywiście możemy odreagować cały związany z tym stres. Jednak nie możemy poświęcać tej kwestii większości naszego czasu. Lepszym rozwiązaniem będzie w pewnością zastanowienie się nad przyszłością. Powinniśmy zaplanować proces poszukiwania nowej pracy.

Ponadto, im szybciej zaczniemy poszukiwać kolejnego zatrudnienia, tym większe będą nasze szanse na jego znalezienie. Dlatego nie zamartwiajmy się, lecz zacznijmy działać. Przecież to od nas zależy, gdzie będziemy za kilka miesięcy czy lat.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26484 )
Array ( [docId] => 26484 )