Jak powinno wyglądać Twoje miejsce pracy przy komputerze

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 03-08-2012 r.

Komputer jest narzędziem pracy w coraz większej liczbie zawodów. Jednak długotrwała praca przy nim może mieć negatywny wpływ na zdrowie pracownika. Jak powinno wyglądać Twoje miejsce pracy przy komputerze? Czy możliwe jest zniwelowanie negatywnego wpływu tego urządzenia na Twoje zdrowie?

Praca przy komputerze a zdrowie

Długotrwała praca przed komputerem może obciążyć Twój organizm. Wprawdzie mogłoby się wydawać, że siedzenie przed monitorem po kilka, a nawet kilkanaście godzin dziennie nie wymaga zbyt dużego wysiłku, jednak pracując przy komputerze, obciążasz nie tylko swoje oczy, ale również kręgosłup.

Dlatego niezwykle istotna jest odpowiednia ergonomia stanowiska pracy. Właściwe ustawienie biurka, komputera czy oświetlenia nie tylko ma zapewnić komfort pracy, ale przede wszystkim zmniejszyć obciążenie organizmu długotrwałą pracą siedzącą.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Specjaliści w dziedzinie ergonomii stanowiska pracy zalecają biurko o optymalnych wymiarach 80x120 cm. Jego wielkość musi być na tyle duża, aby była w stanie pomieścić nie tylko komputer, ale również inne niezbędne do pracy narzędzia (np. dokumenty, akcesoria biurowe).

Oprócz biurka, niezwykle istotnym elementem stanowiska pracy przy komputerze jest odpowiednie krzesło czy fotel. Warunkiem koniecznym jest posiadanie przez niego kilku stopni regulacji zarówno wysokości, jak również kąta nachylenia oparcia. Fotel powinien być dobrany w taki sposób, aby podczas siedzenia na nim istniała możliwość postawienia płasko stóp na podłodze. Natomiast kolana podczas siedzenia powinny znajdować się na wysokości Twoich bioder lub lekko poniżej jej. Dobrym rozwiązaniem jest również korzystanie z profilowanego oparcia, które ułatwia utrzymanie sylwetki w odpowiedniej pozycji, a tym samym odciąża kręgosłup.

Właściwe stanowisko pracy to jednak nie jedynie biurko i odpowiednio dobrany fotel. Kluczową rolę odgrywa również samo narzędzie pracy, czyli komputer. Powinien być ustawiony w odległości maksymalnie 70 cm od Twoich oczu. Ponadto ekran powinien być ustawiony w taki sposób, aby umożliwiał Ci patrzenie na niego pod kątem 20-50 stopni od poziomu wzroku. Poza tym oświetlenie stanowiska pracy nie powinno odbijać się w monitorze komputera.

 

Ćwiczenia przy biurku

Nawet najlepsze stanowisko pracy przy komputerze niesie ze sobą ryzyko wystąpienia dolegliwości kręgosłupa czy karku. Długotrwała praca w pozycji siedzącej w dużym stopniu obciąża Twoje plecy.

W związku z tym w czasie pracy powinieneś zadbać o kilkuminutowe przerwy oraz krótkie ćwiczenia. Kilka skłonów, ćwiczenie nadgarstków czy ściskanie dłoni z pewnością nie są skomplikowanymi ćwiczeniami, a pomogą Ci rozluźnić Twój kręgosłup i kark. Robienie regularnych przerw i odchodzenie od stanowiska pracy chociażby na 5 minut również pozwoli Ci zniwelować negatywy wpływ pracy przy komputerze.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26501 )
Array ( [docId] => 26501 )