Jak pracoholik może odpocząć na wakacjach

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Głównym zajęciem pracoholika jest praca zawodowa. Raz do roku musi on jednak wyjechać na przysługujący mu urlop. Czy pracoholik może odpocząć na wakacjach? Jak może choć na chwilę zapomnieć o pracy?

Nie samą pracą człowiek żyje

Urlop dla pracoholika nie jest wcale wymarzonym okresem. Osoby uzależnione od zawodowych obowiązków nie potrafią wykorzystywać wolnego czasu. Praca to jedyna czynność, wokół której krążą ich myśli. Warto jednak pamiętać, że obowiązki zawodowe nie mogą stanowić jedynego celu Twojego życia. Dlatego też tak bardzo ważny jest odpowiedni wypoczynek podczas przysługującego Ci urlopu.

Przygotuj się do wypoczynku

Jeżeli jesteś pracoholikiem, powinieneś szczególnie zadbać o przygotowanie swojego urlopu. Nie chodzi w tym przypadku wcale o zarezerwowanie pensjonatu czy spakowanie wszystkich niezbędnych rzeczy. Przed wyjazdem na urlop musisz zadbać o realizację wszystkich aktualnych zawodowych zadań. Świadomość, że wszystko, co miałeś opracować, zostało zakończone, pozwoli Ci choć na chwilę zapomnieć o zawodowych obowiązkach. Ponadto świadomość realizacji wszystkich projektów nie będzie wywierała na Ciebie niepotrzebnej presji podczas urlopu. Dlatego też, znając dokładny termin urlopu, zorganizuj sobie do tego czasu pracę w taki sposób, abyś mógł wywiązać się ze wszystkich służbowych zobowiązań. Tylko pewność, że wszystko w pełni zrealizowałeś w odpowiedni sposób, pozwoli Ci choć na chwilę zapomnieć o pracy.

Wyłącz telefon i komputer

Często bywa tak, że mimo Twoich najszczerszych starań, izolacja od pracy w czasie urlopu okazuje się niemożliwa i wciąż otrzymujesz służbowe maile i telefony. Dlatego warto przed urlopem pomyśleć o uprzedzeniu swoich współpracowników, o tym że chcesz odpocząć i nie chcesz otrzymywać służbowych wiadomości w czasie urlopu. Zastrzeżenie, że w czasie odpoczynku nie jesteś do dyspozycji szefa, pozwoli Ci na wygospodarowanie czasu tylko dla Ciebie i Twoich bliskich. Wprawdzie przełożony może od Ciebie zażądać dostępności pod telefonem, jednak ma prawo zadzwonić tylko w nieprzewidzianych sytuacjach, w których Twoja pomoc będzie niezbędna. Pamiętaj o tym i nie pozwól innym przeszkodzić sobie w zasłużonym odpoczynku.

Urlop dla pracoholików nie jest wcale przyjemnym okresem. Skuteczny wypoczynek jest dla niego wielkim wysiłkiem. Dlatego tak niezwykle istotne jest jego rozsądne zaplanowanie. Te osoby również mają prawo do chwili relaksu i oderwania się od służbowych obowiązków. Powinien to docenić również ich pracodawca poprzez ograniczenie kontaktu w czasie urlopu. Tym bardziej, że odpoczynek jest dla pracoholików nie lada wyzwaniem.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26430 )
Array ( [docId] => 26430 )