Jak przestać się bać być kobietą-szefem

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 24-07-2012 r.

Jesteś kobietą, która marzy o zawodowym sukcesie? Obawiasz się jednak, że nie poradzisz sobie na kierowniczym stanowisku? Jak przestać się bać być kobietą-szefem i uwierzyć w samą siebie?

Tradycji powiedz „NIE”

Pierwszą kwestią, jaką musisz pokonać podczas walki ze stresem dotyczącym Twojego awansu zawodowego, są stereotypy na temat kobiet. Przedstawicielki płci pięknej często traktowane są jako słabsza płeć. Zbyt emocjonalne podejście do życia czy duży stopień wrażliwości uważane są często za wady kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Jednak czy współczesna kobieta rzeczywiście jest słabą istotą, która nie potrafi osiągnąć zamierzonych celów? Oczywiście, że nie! Współczesne panie to w pełni świadome swojej wartości bizneswoman, dla których życiowym celem jest osiągnięcie zawodowego sukcesu. Determinacja, doskonała organizacja, ale również większa niż u mężczyzn otwartość na innych sprawiają, że współczesna kobieta jest silna i nie boi się żadnych wyzwań.

Przestań być skromną

Jedną z cech, które sprawiają, że kobietom nieco trudniej jest osiągnąć zawodowy sukces, jest ich nadmierna skromność. Oczywiście niezbyt nachalne przechwalanie się swoimi osiągnięciami jest jak najbardziej godne naśladowania. Jednak problemy mogą pojawić się wtedy, kiedy skromność przeradza się w umniejszanie swoich zalet.

Dlatego przestań nie dostrzegać swoich mocnych stron. Co więcej, pozwól na to, aby dostrzegli je inni. Nie umiesz przyjmować komplementów pod swoim adresem? Jeżeli tak, to zamiast twierdzić, że wcale nie jesteś w czymś taka dobra, jak się komuś wydaje, po prostu podziękuj. Umniejszanie swoich zalet nie tylko nie pomoże Ci zdobyć kierowniczego stanowiska, ale też będzie przedstawiać Cię jako osobę niezbyt pewną siebie.

Czy sądzisz, że właśnie takich szefów poszukują pracodawcy? Dlatego przestań być nadmiernie skromna i uwidaczniaj swoje mocne strony. Pracodawcy potrzebują silnych pracowników. Będąc przekonaną o swoich kompetencjach i mocnych stronach z pewnością będziesz doskonałym materiałem na szefa.

Nie czekaj na uznanie

Wadą kobiet w pracy zawodowej jest również bardzo często to, że nie potrafią pochwalić się swoimi osiągnięciami. Wielokrotnie zamiast tego czekają z cichą nadzieją, że ktoś w końcu zauważy ich zaangażowanie. Najwyższa pora przestać czekać i wyjść z cienia.

Nikt nie zauważa Twoich osiągnięć? Zacznij o nich głośno mówić. Pamiętaj, że niekiedy trzeba zadbać o to, żeby ktoś Cię zauważył. W takich sytuacjach zastanów się, czy nie lepiej zacząć mówić o samej sobie niż cierpliwie czekać na docenienie, które nigdy się może nie pojawić. Tym bardziej, że praca na stanowisku kierowniczym czy menadżerskim będzie wymagać od Ciebie odwagi w ukazywaniu osiągnięć swoich i Twojego zespołu.

Walka z lękiem przed byciem kobietą-szefem musi bezwzględnie opierać się na budowaniu poczucia własnej wartości. Tylko kobiety pewne siebie, które wiedzą, co chcą w życiu osiągnąć i które nie boją się walczyć o swoje marzenia, są w stanie efektywnie zarządzać innymi. Dlatego popracuj nad samooceną i zostań szefem idealnym.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26473 )
Array ( [docId] => 26473 )