Jak radzić sobie z mobbingiem w miejscu pracy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Mobbing często mylony jest przez pracowników z dyskryminacją. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z tym sposobem traktowania podwładnego przez pracodawcę można i powinno się walczyć. Czym jest mobbing i jak sobie z nim radzić w miejscu pracy?

Czym tak naprawdę jest mobbing

Zidentyfikowanie mobbingu w miejscu pracy nie jest wcale trudne. Jeżeli pracodawca czy inny pracownik znęca się psychicznie nad innym pracownikiem, stale umniejsza jego kompetencje, podważa jego wartość czy nawet w pewien sposób zastrasza, to z pewnością jest to mobbing.

Istotną kwestią jest czas, przez jaki trwa poniżanie czy zastraszanie. Jeżeli ktoś przez dłuższy okres czasu poniża, z całą pewnością dopuszcza się mobbingu.

W takich sytuacjach nie należy bać się działać. Każdy z nas jest wartościowym człowiekiem i ma prawo do szacunku ze strony innych. Jeżeli ktoś to odbiera, powinien zostać ukarany.

Czy kodeks etyczny zaradzi mobbingowi

Jak zatem walczyć, a nawet zapobiegać mobbingowi w miejscu pracy? Jednym z dobrych rozwiązań jest wprowadzenie przez właściciela firmy kodeksu etycznego, który jasno określa zasady relacji między pracownikami, jak również między podwładnymi a pracodawcą.

Przestrzeganie konkretnych postanowień, które będzie stanowiło obowiązek zarówno pracowników, jak i pracodawcy, ułatwi uniknięcie sytuacji poniżania czy nękania w miejscu zatrudnienia.

 

Jak walczyć z mobbingiem

Kiedy jednak będziesz miał do czynienia z mobbingiem w pracy, nie bój się podjąć z nim walki. Wprawdzie udowodnienie psychicznego nękania jest dosyć trudne, jednak nie jest niemożliwe.

Jeżeli jesteś ofiarą mobbingu, całą sprawę możesz zgłosić do Państwowej Inspekcji Pracy. Przeprowadzona kontrola, jeśli nawet nie wykaże aktów znęcania się (co bardzo trudno jest wykazać podczas jednorazowej wizyty w przedsiębiorstwie), to być może będzie ostrzeżeniem dla pracodawcy.

Poza tym pracownik, którego dotknął mobbing, może upominać się o swoje prawa na drodze sądowej. Proces z pewnością do łatwych i przyjemnych nie będzie należeć, ale warto walczyć o własną godność i prawo do poszanowania w miejscu pracy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Ciężko sobie z tym radzić, a na pewno człowiek nie jest w stanie się przyzwyczaić do takiej sytuacji i szuka pomocy. Ja tak przynajmniej zrobiłem. Zdecydowałem się na pracę z coachem ( Lidią Krotoszyńską z psychologgia-plus) Przyznaję, że gdyby nie ten pomysł, to nie wiem, jak długo bym jeszcze wytrzymał. Pewnie skończyłoby się to jakąś depresją.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26481 )
Array ( [docId] => 26481 )