Jak skutecznie poprawić sobie nastrój

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 28-06-2012 r.

Każdemu z nas może zdarzyć się tzw. gorszy dzień. Spadek nastroju w takich chwilach skutkuje z reguły przygnębieniem i brakiem chęci na cokolwiek. Jak w takich sytuacjach skutecznie poprawić sobie nastrój? Czy istnieje recepta na dobry humor?

Zrób coś dla siebie

Powodem przygnębienia może być często zbyt duże obciążenie pracą czy codziennymi obowiązkami. Często wywiązując się z zadań, nie masz czasu dla samego siebie. Zastanów się, kiedy ostatnio byłeś w kinie czy przeczytałeś ciekawą książkę. Pogorszenie nastroju jest doskonałą okazją do nadrobienia wszystkich zaległości.

Kiedy poczujesz, że brakuje Ci energii i pozytywnego nastawienia do świata, zrób coś dla samego siebie. Posłuchaj ulubionej płyty, zobacz ciekawy film bądź wybierz się na długi spacer. Poświęcenie niewielkiej uwagi swoim wewnętrznym potrzebom oraz zapewnienie dawki solidnego relaksu pomogą Ci w zwalczeniu swojego negatywnego nastawienia wobec świata. Każdy z nas potrzebuje chwili dla samego siebie.

Praca i codzienne obowiązki nie mogą być sensem Twojego życia. Pozwól sobie również na codzienne, drobne przyjemności, a sam zauważysz, że gorsze dni będą zdarzały się coraz rzadziej.

Działaj

Pogorszenie nastroju z reguły negatywnie wpływa na Twoją chęć do jakiegokolwiek działania. W takich sytuacjach musisz jednak odnaleźć w sobie choć odrobinę siły do aktywności. Jeżeli masz do wykonania szereg obowiązków, podziel je na małe czynności. Wykonanie każdej z nich da Ci świadomość zbliżania się do zamierzonego celu, co może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój.

Ponadto w gorsze dni powinieneś szczególnie pomyśleć o własnej aktywności fizycznej. Ćwiczenia, jak również solidna dawka świeżego powietrza są nie tylko dobrym sposobem na odreagowanie stresu, ale również zwiększają produkcję endorfin odpowiedzialnych za dobre samopoczucie.

Znajdź rozwiązanie

Pogorszenie nastroju może być również wynikiem wystąpienia konkretnych problemów. W takich przypadkach powinieneś solidnie zastanowić się nad sposobami ich rozwiązania. Jak to zrobić skutecznie? Wypisz na kartce wszystkie zmartwienia, które sprawiły, że poczułeś się gorzej. Następnie do każdego z nich dopisz po minimum trzy sposoby ich rozwiązania, a zauważysz, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Poza tym wskazanie konkretnych pomysłów na walkę z przeciwnościami pomoże Ci w odzyskaniu wiary we własne siły.

Ze spadkiem dobrego samopoczucia możesz sobie bardzo łatwo poradzić. W gorsze dni pozwól sobie na dostateczny relaks, na który z pewnością nie masz czasu na co dzień. Aktywność fizyczna oraz rozsądne zastanowienie się nad swoim położeniem dostarczą nie tylko dodatkowej siły do działania, ale również uzmysłowią Ci, że istnieje rozwiązanie nawet najbardziej skomplikowanej sytuacji. Dlatego też w gorsze dni nie użalaj się sam nad sobą, tylko zacznij pracować nad poprawą własnego nastroju.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26427 )
Array ( [docId] => 26427 )