Jak skutecznie wdrożyć nowego pracownika

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Pierwsze dni w nowej pracy są niezwykle stresujące dla pracownika. Szczególnie w przypadkach, kiedy wymagają przyswojenia nieznanych wiadomości czy umiejętności. Jak skutecznie wdrożyć nowego podwładnego w nowym miejscu zatrudnienia?

Dostosuj technikę wdrożenia do pracownika

Pierwszą zasadniczą kwestią związaną z nauką nowozatrudnionej osoby jest przystosowanie techniki wdrażania do jej indywidualnych wymagań. Przed wyborem właściwej metody powinieneś zwrócić uwagę na takie kwestie, jak doświadczenie zawodowe, wiek czy kierunkowe wykształcenie danej osoby.

Oczywiste jest, że jeżeli nowozatrudniona osoba pracowała już wcześniej na podobnym stanowisku, to gruntowne przeszkolenie z zakresu jej obowiązków będzie jedynie marnowaniem cennego czasu. Ponadto określenie wieku pracownika pozwoli Ci wybrać skuteczny sposób przekazywania nowej wiedzy.

Szybkość przyswajania świeżych informacji przez osobę młodą będzie z pewnością znacznie różnić się od szybkości nauki osoby starszej, dlatego też sposób przekazywania nowych umiejętności powinieneś w pełni dostosować do indywidualnych cech pracownika.

Pracownik niedoświadczony potrzebuje szkolenia

Jeżeli nowozatrudniona osoba nie posiada zbyt dużego doświadczenia zawodowego, musisz zapewnić mu odpowiednie szkolenie wstępne, które wprowadzi go w zakres jego obowiązków. Tego rodzaju kurs może przeprowadzić jeden z Twoich obecnych pracowników, który wyróżnia się na tle zespołu stażem pracy oraz umiejętnościami.

Szkolenie, w zależności od zakresu materiału koniecznego do opanowania, powinno trwać od jednego do kilku tygodni. Czas ten powinien zostać poświęcony nie tylko na przekazanie istotnej wiedzy, ale również na samodzielną praktykę nowego pracownika.

Dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie mentora, który w okresie nauki będzie kontrolował działanie nowozatrudnionej osoby, jak również będzie pomagał jej rozwiązać problematyczne sytuacje. Zapewnienie dostatecznego szkolenia zagwarantuje Ci solidne przygotowanie pracownika do pracy na nowym stanowisku.

Pracownik doświadczony liczy na wsparcie

Sposób wdrażania nowego pracownika powinien być nieco inny w przypadku osoby, która posiada już dosyć duże doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku. W tym przypadku szkolenie podstawowe może okazać się zbędne.

Wiele ważniejszą kwestią będzie posiadanie przez nowozatrudnionego podwładnego wsparcia innego pracownika. Niektóre zadania czy obsługiwany sprzęt mogą różnić się od tego, z którym dana osoba miała dotychczas do czynienia. Pomoc innego, bardziej doświadczonego w danej firmie pracownika, z pewnością ułatwi jej zapoznanie się z zasadami wykonywania niektórych obowiązków. Ponadto zapoznanie nowej osoby ze strukturą i zasadami funkcjonowania firmy są konieczne bez względu na jego staż pracy.

Technika wdrażania nowego pracownika powinna być przystosowana do jego stażu pracy i zawodowego doświadczenia. Jednak bez względu na te informacje, każda nowozatrudniona osoba powinna mieć zagwarantowane zapoznanie z zasadami działania Twojej firmy. Wtajemniczając pracownika w te informacje, nie tylko określisz jasne zasady współpracy, ale również zbudujesz przywiązanie pracownika do swojego miejsca zatrudnienia.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26477 )
Array ( [docId] => 26477 )