Jak sprawdzić potencjalnego pracownika na podstawie referencji

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Podczas poszukiwania kandydata na wolne stanowisko pracy z pewnością wielokrotnie spotkasz się z referencjami z poprzednich miejsc pracy danej osoby. Skąd jednak mieć pewność, że przedstawione opinie są zgodne z rzeczywistością? Czy istnieje możliwość sprawdzenia potencjalnego pracownika na podstawie referencji?

Referencje – praktyczne źródło informacji

Posiadanie referencji przez pracownika ma wiele zalet. Nie tylko zwiększa wiarygodność kandydata w Twoich oczach, ale również ułatwia Ci dokonania jego rzetelnej oceny na etapie rekrutacji. Referencje z reguły opiniują ten zakres kompetencji, który jest niezwykle trudno wykazać w tradycyjnych dokumentach aplikacyjnych.

Osoby wystawiające opinie o pracowniku – z reguły kierownicy czy menagerowie – zwracają szczególną uwagę na predyspozycje interpersonalne czy cechy osobowościowe, które pozytywnie wpływają na zawodowy wizerunek danej osoby. Ponadto zapewnienia o rzetelności, uczciwości czy terminowości dodatkowo zwiększają wiarygodność kandydata na oferowane przez Ciebie stanowisko.

Sprawdź aktualność opinii

W przypadku referencji najbardziej cenne są te z ostatniego miejsca zatrudnienia. Dlatego też powinieneś zwrócić uwagę na datę wystawienia przedstawionych dokumentów, jak również na dane osoby opiniującej.

W większości przypadków autorem referencji jest bezpośredni przełożony. Zdarza się jednak tak, że tego rodzaju dokument został wystawiony przez pracownika niższego szczebla, co może wzbudzić podejrzenia co do jego prawdziwości.

Jeżeli nie jesteś do końca przekonany, czy dane referencje zostały wystawione w sposób obiektywny, możesz spróbować dodatkowo potwierdzić opinię na temat konkretnego kandydata.

Zrób wywiad

Najprostszym sposobem na sprawdzenie wiarygodności opinii o konkretnym pracowniku jest bezpośredni kontakt z pracodawcą wystawiającym referencje. Na każdym dokumencie tego rodzaju powinny być dane kontaktowe do osoby opiniującej. Prośbę o potwierdzenie wyrażonej opinii możesz wystosować zarówno drogą mailową, jak telefoniczną.

Czy nie będzie to nadużycie? Jeżeli poprzedni pracodawca Twojego kandydata jest osobą rzetelną i odpowiedzialną, z pewnością nie będzie miał nic przeciwko potwierdzeniu własnej opinii na temat danej osoby. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że zatrudnienie pracownika wiąże się z dużymi kosztami. Dlatego też niezwykle istotny jest trafny wybór odpowiedniego kandydata na dane stanowisko. Potwierdzenie informacji zawartych w referencjach pozwoli Ci się upewnić, że Twój wybór jest jak najbardziej odpowiedni.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26460 )
Array ( [docId] => 26460 )