Jak stworzyć pozytywne środowisko pracy w firmie

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-06-2012 r.

Praca jest tym bardziej efektywna, im bardziej sprzyjające warunki jej wykonywania istnieją w miejscu zatrudnienia. Relacje w pracy zależą nie tylko od samego pracodawcy, ale również od pracowników konkretnej firmy. Jak stworzyć pozytywne środowisko pracy w firmie?

Daj poczucie wsparcia

Nie ma nic gorszego w miejscu pracy niż świadomość, że w przypadku większego problemu nie można liczyć na niczyją pomoc. Dlatego w budowaniu pozytywnego środowiska w miejscu pracy jest stworzenie poczucia wsparcia swoich podwładnych. Zatrudnione przez Ciebie osoby muszą mieć poczucie bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji, z którymi nie do końca będą umiały sobie poradzić.

Świadomość, że w razie konieczności można poprosić o pomoc, sprawia, że pracownik nie jest obciążony dodatkową presją wynikającą z konieczności samodzielnego poradzenia sobie z problemem. Dzięki temu koncentruje się na obowiązkach służbowych, co z pewnością przełoży się na efektywność ich wykonania.

Wzbudzaj energię

Wpływ na pozytywne środowisko w miejscu pracy ma również energia, jaką dysponują pracownicy. Przy wysokim obciążeniu służbowymi obowiązkami bardzo łatwo tracona jest motywacja. Dlatego też powinieneś zadbać o właściwym poziom energii wśród swoich pracowników. Jak to zrobić?

Dobrym sposobem są tzw. poranne meetingi, w trakcie których nie tylko omawiasz z zespołem zakres obowiązków, ale przede wszystkim skutecznie motywujesz ich do działania. Nawet piętnaście minut takiej rozmowy wystarczy, aby Twoi pracownicy nabrali energii do działania.

Angażuj

Chcesz stworzyć pozytywne środowisko w firmie? Zaangażuj w jej działanie swoich pracowników. Traktuj swoich podwładnych jak partnerów. Uświadamiaj im stale, w jakim stopniu ich praca wpływa na wyniki firmy. Jeżeli realizowany w tym momencie projekt ma zadecydować na przykład o zdobyciu nowego, znaczącego kontrahenta, poinformuj o tym swoich podwładnych. Wtajemniczając pracowników w działalność firmy angażujesz ich w jej rozwój. Ponadto wzbudzasz poczucie odpowiedzialności za powierzone zadania.

Budowanie pozytywnego środowiska w firmie nie jest wcale skomplikowane. Musisz jedyne pamiętać o docenianiu swoich pracowników. To oni stanowią rdzeń Twojego przedsiębiorstwa, dlatego odpowiednie wsparcie, motywacja i zaangażowanie pomogą im w osiągnięciu oczekiwanych efektów. Właściciel firmy musi stanowić wraz ze swoimi podwładnymi jedną całość. Tylko wtedy uda mu się osiągnąć rzeczywisty sukces.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26436 )
Array ( [docId] => 26436 )