Jak właściwie wybrać konsultanta rekrutacyjnego

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Poszukując nowego pracownika, możesz sięgnąć po pomoc konsultanta rekrutacyjnego. Specjalista pomoże Ci z pewnością w odpowiedniej selekcji kandydatów i wyborze tego idealnego. Jak jednak właściwie wybrać konsultanta, aby mieć pewność, że rzetelnie wywiąże się z powierzonego mu zadania?

Zakres kompetencji konsultanta ds. rekrutacji

Decydując się na konkretnego konsultanta ds. rekrutacji, obowiązkowo zwróć uwagę na zakres jego kompetencji. Płacąc za usługi rekrutacyjne, powinieneś mieć pewność, że osoba poszukująca dla Ciebie pracownika posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie w tej materii.

Kluczową kwestią z pewnością będzie znajomość branży związanej zarówno z działalnością Twojej firmy, jak również z obecną sytuacją na rynku pracy. Tylko dobra znajomość wymogów zarówno jednej (Twoich), jak i drugiej strony (potencjalnych pracowników) pozwoli rekruterowi na opracowanie skutecznej strategii rekrutacyjnej.

Istotną kwestią przy wyborze właściwego konsultanta ds. rekrutacji są również jego umiejętności komunikacyjne. Poszukiwanie nowego pracownika w dużej mierze opiera się na relacjach z innymi ludźmi. Dlatego też osoba poszukująca dla Ciebie właściwego kandydata na wolne stanowisko powinna swobodnie komunikować się z innymi ludźmi i nie mieć problemów z budowaniem pozytywnych relacji.

Ocena samej firmy executive search

Konsultanci ds. rekrutacji są z reguły pracownikami firm executive search, które zajmują się poszukiwaniem nowych pracowników. Chcąc skorzystać z usług konkretnej firmy, warto zapoznać się z opiniami na jej temat. Szczególną uwagę zwróć na kwestie związane z etyką w biznesie (m.in. terminowość, osiąganie wyznaczonych celów, rzetelność).

Znalezienie informacji na temat poszczególnych firm nie powinno być obecnie dla Ciebie problemem. W sieci z pewnością znajdziesz wiele portali branżowych, na których są prezentowane poszczególne firmy executive search, jak również ich osiągnięcia oraz opinie dotyczące ich usług.

Ocena konsultanta ds. rekrutacji

Pamiętaj jednak, że bezpośrednią odpowiedzialność za osiągnięte efekty będzie ponosił wybrany przez Ciebie konsultant. Dlatego też powinieneś również przywiązać znaczną uwagę do oceny jego osoby. Wnioski na temat konkretnego konsultanta ds. rekrutacji będziesz mógł bardzo łatwo wyciągnąć na podstawie pierwszej rozmowy na temat oferty.

Jeżeli zauważysz, że wybrany przez Ciebie konsultant zupełnie nie przygotował się do rozmowy z Tobą bądź prezentuje usługę, której nie będzie bezpośrednim wykonawcą, nie nawiązuj z nim współpracy. Ponadto nierealny czas realizacji zlecenia czy zbyt atrakcyjna cena również powinny stanowić dla Ciebie sygnał ostrzegawczy. Nie oszukuj się, że ktoś chce zaoferować Ci wysokiej jakości usługi w atrakcyjnej cenie. Cena być może jest atrakcyjna, jednak musisz liczyć się z tym, że efekty współpracy z takim konsultantem będą wprost proporcjonalne do poniesionych kosztów.

Dlatego też, jeżeli podczas rozmowy z konsultantem ds. rekrutacji pojawi się chociażby najmniejszy cień wątpliwości, zrezygnuj z jego usług i zacznij szukać takiego konsultanta, który w pełni okaże się kompetentny. Korzystanie z usług firmy executive search ma przynieść Twojej firmie wymierne rezultaty, a nie być niepotrzebnym wydatkiem bądź – co gorsze – powodem dodatkowych problemów. Dlatego wybierając konsultanta ds. rekrutacji, musisz być w stu procentach przekonany, że współpraca z nim przyniesie wymierne efekty dla Twojego przedsiębiorstwa.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26458 )
Array ( [docId] => 26458 )