Jak wybrać dobrego headhuntera

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 09-04-2012 r.

Sposobów na poszukiwanie pracy jest wiele. Jednak tylko nieduża grupa osób wie, że dobrym rozwiązaniem może być skorzystanie z usług headhuntera. Jak znaleźć odpowiedniego? Podpowiedź znajdziesz w poniższej poradzie.

Co robi headhunter

Headhunterzy to poszukiwacze doświadczonych osób na konkretne stanowiska pracy. Z reguły pracują na zlecenia agencji pośrednictwa pracy bądź konkretnego przedsiębiorstwa poszukującego nowego pracownika. Ich celem nie są jednak osoby bezrobotne, lecz te aktywne zawodowo. Dlaczego? Headhunter nie jest urzędem pracy i nie szuka osób bezczynnie czekających na to, aż praca sama pojawi się na horyzoncie. Poszukuje natomiast osób aktywnych, które nie boją się nowych wyzwań.

Daj się znaleźć

Skoro headhunterzy poszukują pracowników, to w jaki sposób można wykorzystać ich usługi w poszukiwaniu pracy? Warto pamiętać, że łowcy głów poszukują ciekawych osób. Dlatego warto postarać się, żeby wśród potencjalnych kandydatów na przyszłego pracownika znalazła się również Twoja osoba. Wystarczy kontakt z headhunterem, aby ten umieścił Cię w swojej bazie potencjalnych kandydatów.

Jak nawiązać kontakt? Skorzystaj z branżowych portali, na których headhunterzy aktywnie poszukują pracowników. Jeśli widzisz, że osoba przedstawia się w takim serwisie jako headhunter, śmiało możesz się z nią skontaktować, aby przekazać informacje o sobie lub swoje cv. Nic Cię to nie będzie kosztować, a być może przyda się w przyszłości.

Weryfikacja informacji o headhunterze

Budując swoją grupę znajomych headhunterów nie powinieneś jednak na oślep nawiązywać kontaktów z przypadkowymi ludźmi. Nie każdy bowiem, kto nazywa się headhunterem, w rzeczywistości nim jest. Dlatego zwracaj uwagę na informacje dotyczące zatrudnienia konkretnej osoby.

Możesz też zweryfikować opinie na temat konkretnej agencji pośrednictwa pracy, dla której pracuje dana osoba. Poza tym miej na względzie, że często headhunterzy specjalizują się poszukiwaniu osób z określonej branży - skupiaj się na tych, których profil odpowiada Twojemu doświadczeniu i umiejętnościom.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26295 )
Array ( [docId] => 26295 )