Jak wybrać najlepszy dla siebie zawód

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 06-04-2012 r.

Ponad 76 tys. godzin. Tyle przeciętnie człowiek spędza w pracy, wykonywanej w przeciągu 40 lat po 40 godzin tygodniowo przez prawie pięćdziesiąt tygodni w roku. Dlatego ważne jest, aby praca przynosiła Ci satysfakcję. Masz wątpliwości jaki zawód będzie właściwy właśnie dla Ciebie? Oto kilka rzeczy, które powinieneś przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Zapytaj siebie: kim jesteś?

Punktem wyjściowym dla Twoich rozważań powinna być odpowiedź na kilka zasadniczych pytań odnośnie Twojej osoby: kim i jaki jesteś, czego chcesz, co Cię interesuje, jakie masz umiejętności, zdolności, jakie cele w życiu sobie wyznaczyłeś i jak chcesz je osiągnąć?

Zdobywaj informacje i analizuj rynek pracy

Zdecydowałeś się na konkretny zawód? Pytaj rodzinę, znajomych, skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego, obserwuj przedstawicieli danego zajęcia. W ten sposób zdobędziesz wiele cennych wskazówek obrazujących Twoją przyszłą profesję i będziesz wiedział na co być przygotowanym. Aby poznać aktualne i przyszłe trendy na rynku pracy poszukaj raportów w Internecie lub na stronach Głównego Urzędu Statystycznego lub Urzędów Pracy.

 

 

Dokonaj analizy SWOT

Podziel kartkę papieru na cztery części. W jednej wypisz mocne strony (zalety, atuty, przewagi danego zawodu nad innymi), w drugiej - słabe strony (wady, ograniczenia, bariery), w kolejnej rubryce możliwości (wszystkie rzeczy stwarzające szansę pozytywnej zmiany w Twoim życiu), a w ostatniej wypisz zagrożenia (jakie niebezpieczeństwa, braki korzyści może przynieść Ci dany zawód).

Sam zadbaj o swoją przyszłość

Masz pomysł na własny biznes? Wybierz się do Powiatowego Urzędu Pracy lub Agencji Rozwoju Regionalnego i zapytaj o dotacje z funduszy krajowych i europejskich na założenie własnej działalności gospodarczej.

 

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26278 )
Array ( [docId] => 26278 )