Jak wybrać pewny zawód

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 09-04-2012 r.

Decyzja o wyborze zawodu będzie rzutować na Twoją przyszłość. Dlatego warto solidnie zastanowić się, co tak naprawdę chciałbyś w życiu robić. Jednym z najlepszych momentów na podjęcie podobnych decyzji jest wybór właściwego kierunku studiów.

Zbadaj rynek pracy

Przed wyborem kierunku studiów powinieneś solidnie przeanalizować sytuację na rynku pracy. Oczywiste jest, że nie da się wszystkiego przewidzieć i nie będziesz w stanie stwierdzić, że w konkretnym zawodzie będziesz miał zapewnione zatrudnienie. Jednak przyjrzenie się aktualnym trendom, jak również potrzebom potencjalnych pracodawców, pozwoli Ci wywnioskować kogo będą poszukiwać pracodawcy za kilka lat.

Przede wszystkim zwróć uwagę na zawody, którymi rynek pracy jest przesycony. Co to znaczy? W urzędach pracy bez problemów powinieneś otrzymać informację o tym, kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy. Zdobyte informacje pozwolą Ci na uniknięcie kierunków studiów, które „masowo produkują bezrobotnych”.

Humaniści bez pracy

Kiedy będziesz analizował rynek pracy, z pewnością zauważysz, że istnieją kierunki studiów, których absolwenci mają większe trudności w znalezieniu zatrudnienia niż ich rówieśnicy z innym wykształceniem. Wysoka liczba absolwentów studiów humanistycznych, którzy posiadają uogólnioną wiedzę teoretyczną, z roku na rok zasila szeregi bezrobotnych. Pracodawcy nie potrzebują osób bez praktycznego przygotowania do zawodu. Ponadto, zbyt ogólna wiedza sprawia, że absolwent kierunku humanistycznego często nie posiada dostatecznej wiedzy z dziedziny przydatnej dla konkretnego pracodawcy.

 

Kierunki ścisłe kluczem do sukcesu

Jeżeli chcesz mieć większą pewność, że po pięciu latach studiów nie będziesz miał problemu ze znalezieniem pracy, wybierz kierunek ścisły. Pamiętaj jednak, aby nie decydować się na studia mało interesujące dla pracodawców. Wykształcony fizyk czy astronom ma nikłe szanse na znalezienie pracy w swoim zawodzie poza uczelnią czy innymi jednostkami naukowymi. Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej w przypadku budownictwa, elektrotechniki czy inżynierii produkcji. Te kierunki gwarantują solidny zasób wiedzy teoretycznej i praktycznej, który jest stale poszukiwany przez pracodawców.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26296 )
Array ( [docId] => 26296 )