Jak wyjaśnić przerwy w karierze zawodowej

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 06-04-2012 r.

W przebiegu kariery zawodowej mogą zdarzyć się przerwy. Mogą one wynikać z nieszczęśliwych zdarzeń losowych, bądź być skutkiem świadomego działania pracownika. Jak jednak wytłumaczyć się z nich potencjalnemu pracodawcy?

Przerwa to nie przestępstwo

Konieczność wyjaśnienia przerwy w Twojej pracy zawodowej z pewnością wywołuje u Ciebie duży stres. Zastanawiałeś się, jak możesz ją wytłumaczyć, ale żadne rozsądne wyjaśnienie nie przychodzi Ci do głowy?

Zasadniczą kwestią dotyczącą przerw w pracy jest Twoja świadomość, że przerywając karierę zawodową nie popełniłeś żadnego przestępstwa. Oczywiście prawdą jest, że ciągłość zatrudnienia działa na korzyść potencjalnego kandydata na konkretne stanowisko. Jednak rozsądne uzasadnienie przerwy w zatrudnieniu również może pozwolić Ci na zaprezentowanie siebie w pozytywnym świetle.

Choroba czy podróż dookoła świata

Jeżeli posiadasz przerwy w zatrudnieniu, możesz być pewien, że zostaniesz zapytany o nie przez osobę prowadzącą rekrutację. Jednak to od Ciebie zależy, w jaki sposób wyjaśnisz powody swojej bierności zawodowej.

Najlepszym rozwiązaniem zazwyczaj jest powiedzenie prawdy, jednak wiele zależy od powodu, dla którego musiałeś zrezygnować z pracy zawodowej.

Jeżeli przerwy w zatrudnieniu wynikają z nieszczęśliwych wypadków losowych, możesz o nich wspomnieć pracodawcy. Nie zdobywaj się jednak na maksymalną szczerość i nie opowiadaj szczegółowo o przebiegu własnej choroby. Pracodawcy poszukują solidnych pracowników, a nie osób użalających się nad własnym losem.

Kontrowersje może wywołać przerwa w karierze zawodowej spowodowana działaniem samego pracownika. Coraz częściej osoby decydują się na tzw. gap-year. Polega on na przerwaniu kariery zawodowej z powodu wyjazdu na wycieczkę marzeń (np. dookoła świata). Jak taka przerwa zostanie odebrana przez pracodawcę? Z jednej strony rekruter może obawiać się niestabilności pracownika. Z drugiej zaś może docenić jego samozaparcie i dążenie do realizacji wyznaczonych celów.

Wykaż zalety

Chociaż to brzmi paradoksalnie, jednak powinieneś wykazać zalety wynikające z przerw w karierze zawodowej. Nieszczęśliwe zdarzenie losowe pozwoliło Ci z pewnością na zdobycie cennych życiowych doświadczeń oraz na wyćwiczenie wytrwałości. Podróż dookoła świata była natomiast realizacją Twoich marzeń. Spełnione marzenia pozwolą Ci na pełne skupienie uwagi na realizacji powierzonych zadań.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26285 )
Array ( [docId] => 26285 )