Jak wykorzystać formularz aplikacyjny online w procesie rekrutacji

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych w poszukiwaniu pracy jest internet. Globalna sieć stanowi największe źródło informacji na temat prowadzonych w firmach rekrutacji. Poza tym coraz częściej pracodawcy wykorzystują sieć do ułatwienia przeprowadzania poszukiwania kandydatów.

Z pewnością może zastanawiać Cię kwestia, dlaczego formularz online jest bardziej przydatny w rekrutacji niż przesyłanie przez kandydatów tradycyjnych dokumentów aplikacyjnych. Tym bardziej, że stworzenie formularza wiąże się z dodatkowymi kosztami i pracą. Jednak, aby rozwiać swoje wątpliwości, powinieneś zadać sobie jedno zasadnicze pytanie: jaki jest cel prowadzonej przez Ciebie rekrutacji? Czy nie chcesz znaleźć pracownika, który rzeczywiście jest zainteresowany ofertą współpracy z Twoją firmą?

Osoby poszukujące pracy przez dłuższy czas niekiedy masowo wysyłają CV na wszystkie oferty zatrudnienia, jakie znajdą w sieci. Dla pracodawcy nie ma nic bardziej irytującego niż przeglądanie dokumentów aplikacyjnych osób, których umiejętności w najmniejszym stopniu nie odpowiadają stawianym wymaganiom.

Aby zminimalizować liczbę niekompetentnych kandydatur, dobrze jest wykorzystać formularz aplikacyjny online. Jego wypełnienie wymaga z reguły pewnego zaangażowania. Powyższa kwestia gwarantuje Ci, że formularz wypełnią tylko osoby, którym rzeczywiście zależy na zatrudnieniu w Twojej firmie.

Kandydaci, którzy według siebie nadają się na każde stanowisko, z pewnością zrezygnują z wypełniania formularza (będzie to dla nich zbyt czasochłonne). Dlatego, jeżeli chcesz mieć większe prawdopodobieństwo otrzymywania poważnych ofert od potencjalnych pracowników, skorzystaj z formularza aplikacyjnego online.

Pracodawcy, którzy poszukują nowych pracowników bardzo często spotykają się również z dokumentami, które nie są przygotowane pod kątem oferty zatrudnienia. Często informacje najbardziej istotne dla pracodawcy, np. zakres obowiązków w poprzednich miejscach zatrudnienia, są opisane pobieżnie lub zupełnie pomijane.

Wykorzystanie formularza online pozwoli Ci na zadanie takich pytań potencjalnym pracownikom, które pozwolą Ci na uzyskanie najbardziej dla Ciebie istotnych informacji. Zastanów się, czy nie lepiej zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną kandydata, co do którego spełnienia wymogów formalnych jesteś niemal pewien?

Wykorzystanie formularza aplikacyjnego online w dużym stopniu ułatwi Ci przeprowadzenie skutecznej rekrutacji. Poza tym nie będzie obciążało Cię zbyt dużymi kosztami.

Coraz większa liczba portali z ogłoszeniami o pracę oferuje swoim klientom możliwość korzystania z podobnych narzędzi. Wystarczy przejrzeć kilka portali o tym charakterze, a z pewnością znajdziesz taki, na którym będziesz mógł skorzystać z tego rodzaju narzędzia. Wtedy sam się przekonasz, że wprowadzenie skonkretyzowanego formularza aplikacyjnego nie tylko zaoszczędzi Twój czas, jaki poświęciłbyś na przeglądanie bezwartościowych ofert, ale również zwiększy prawdopodobieństwo znalezienia idealnego pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26487 )
Array ( [docId] => 26487 )