Jak wypracować pozytywne nawyki

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-06-2012 r.

Jakieś złe nawyki ma każdy z nas. Do najpopularniejszych należą alkohol, nikotyna czy lenistwo. Jednak czy można je zniwelować i wypracować ich przeciwieństwa? Czy istnieje coś takiego jak pozytywne nawyki?

Przywyknij do pozytywów

Nawyki powstają wtedy, kiedy po prostu przyzwyczajamy się do jakiejś czynności. Początkowo musimy się jej uczyć, jednak z czasem jej wykonanie przychodzi nam o wiele łatwiej. Regularne wykonywanie konkretnego zadania sprawia, że po dłuższym czasie wykonujemy je mechanicznie, bez potrzeby dłuższego zastanawiania się nad sposobem jego realizacji.

Zacznij od drobnostek

Aby sprawdzić, czy do pozytywnych nawyków możesz przyzwyczaić się tak, jak chociażby do palenia papierosów, zacznij od wypracowania nawyku, który nie będzie wymagał od Ciebie zbyt dużego zaangażowania. Masz problemy z czytaniem prasy branżowej? Zacznij ją czytać 20 minut dziennie. Wygospodaruj każdego dnia ten czas i w spokoju zapoznaj się z branżowymi nowinkami. Na samym początku z pewnością nie będzie to dla Ciebie łatwe. Jednak z każdym kolejnym dniem sam zauważysz, że codzienne czytanie będzie przychodziło Ci z coraz większą łatwością.

Po dłuższym regularnym wykonywaniu czynności zorientujesz się w pewnym momencie, że robisz ją według ściśle określonego schematu a jej realizacja wpisała się w Twój codzienny plan działania.

Nawyki biznesowe

Podobne przyzwyczajenia możesz wypracować praktycznie w każdej dziedzinie. Jakaś czynność sprawia Ci szczególną trudność? A może planujesz do jakiegoś zadania zabrać się od dłuższego czasu, ale mimo wszystko Ci się nie udaje? Zacznij stopniowo pracować nad wyrobieniem nawyku jej wykonania.

Nie musisz od razu poświęcać na to trzech czy czterech godzin. Wystarczy, że zaczniesz od 15-20 minut, a regularne i sumienne wykonywanie konkretnego zadania przyniesie wymierne rezultaty.

Wypracowanie pozytywnych nawyków może być szczególnie przydatne w życiu zawodowym. Przyzwyczajenie się na przykład do sprawdzenia poczty elektronicznej zaraz po przyjściu do pracy pozwoli Ci na szybkie załatwienie pilnej korespondencji oraz na zaoszczędzenie czasu, który będziesz mógł poświęcić na inne zawodowe zadania.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26435 )
Array ( [docId] => 26435 )