Jak zapobiegać niezdrowej rywalizacji pomiędzy pracownikami

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 07-06-2012 r.

Rozbudzenie ducha współzawodnictwa jest dobrym sposobem na wzrost motywacji. Unikaj jednak sytuacji, kiedy przeradza się to w niezdrową rywalizację. W przeciwnym razie znajdziesz się u progu ogromnych problemów.

Najlepszym przykładem na pokazanie współzawodnictwa jest posłużenie się działem handlowym. Uzgodnij z pracownikami upublicznienie w firmie raportów na temat sprzedaży. Osoby będące na szczycie listy nie będą chciały oddać prowadzenia, te na samym dole i w środku będą chciały szybko znaleźć się wyżej.

Pomiędzy współzawodnictwem a niezdrową rywalizacją przebiega jednak bardzo cienka granica. Mądry menadżer potrafi zapobiegać jej przekraczaniu. Musi on także pamiętać, że nie wszyscy lubią rywalizację i mogą odczytać to jako próbę wciągnięcia ich w „wyścig szczurów”.

Obserwuj zachowanie swojego zespołu i bądź przygotowany, aby ukrócić wszystkie pojawiające między pracownikami spięcia. Zasugeruj także osobom, które nie lubią rywalizacji możliwość usunięcia ich z rankingu.

Nie faworyzuj pojedynczych pracowników, wszystkich traktuj tak samo. Kiedy zespół zrealizuje kolejny projekt, pochwal go jako całość. Rozbudzi to w pracownikach potrzebę współpracy w celu zrealizowania wyznaczonego zadania, ponieważ ludzie dążą do powtarzania czynności, za które zostali nagrodzeni. Nagradzając jednostki, tworzysz w zespole poczucie nierówności i niesprawiedliwości, co doprowadzi do jego rozpadu.

Kiedy współpracownicy zaczną na siebie donosić, to oznacza, że problem niezdrowej rywalizacji w Twojej firmie już istnieje.Takie zachowanie to próba zdobycia dodatkowych względów. Twoim zadaniem jest ukrócenie takiego postępowania. Zawsze zapoznaj się z argumentacją obu stron konfliktu, donos może okazać się tylko plotką.

Zasugeruj zespołowi rozwiązywanie problemów między sobą, bez Twojego udziału.

W przypadku ciągłego donoszenia rozważ kary dla całego zespołu. Jeżeli nie potrafią razem współpracować, niech zaczną razem ponosić tego konsekwencje. Zorganizuj także spotkanie, na którym przedstawisz swój punkt widzenia i przedstawisz im zalety wspólnego działania.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26379 )
Array ( [docId] => 26379 )