Jak zbadać satysfakcję pracowników

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 23-05-2012 r.

Badanie poziomu satysfakcji pracowników jest niezbędne w każdej firmie. Jeżeli do tej pory go nie przeprowadzałeś, sprawdź, jak to zrobić w sposób profesjonalny i dowiedz się, co możesz na tym zyskać.

Bądź na bieżąco

Badając satysfakcję pracowników, otrzymasz rzetelną i aktualną wiedzę o jej poziomie i o samych zatrudnionych. Pozwoli Ci to na wdrożenie zmian, które pozytywnie wpłyną na efektywność wykonywanej pracy.

Badanie umożliwi także wczesne zdiagnozowanie potencjalnego problemu. Jeżeli pracownicy są niezadowoleni, to badanie da szansę na wcześniejszą, właściwą reakcję. Unikniesz tym samym pogłębienia negatywnych nastrojów oraz spadku motywacji i efektywności pracy.

Ankieta

Najpopularniejszą metodą badania jest ankieta. Musi być to jednak zawsze badanie anonimowe! Zmuszenie pracowników do podawania imienia i nazwiska może skutkować otrzymaniem nieprawdziwych danych.

Na początku ankiety powinna znajdować się informacja, o celu jej przeprowadzania. Pracownicy muszą być zaznajomieni z taką informacją, w innym przypadku istnieje możliwość, że będą oddawać je niewypełnione.

Ustalenie celu badania wiąże się bezpośrednio z pytaniami, jakie znajdą się w ankiecie. Po ich przygotowaniu, można rozdać je pracownikom w wersji papierowej lub umieścić na odpowiedniej podstronie w serwisie internetowym firmy.

Po otrzymaniu wyników zaczyna się właściwa analiza. Pozwoli ona ustalić panujące w firmie nastroje, odkryć poziom świadomości o celach firmy, zaznajomić się z zadowoleniem z systemu zarządzania czy też poznać przyczyny konfliktów między pracownikami.

 

Wnioski z ankiet

Na zakończenie powinno zostać przeprowadzone zebranie, na którym zostaną przedstawione wyniki badania i podsumowanie ankiety. Przedstaw swoje wnioski i ustal cele na przyszłość, które będą też celami Twoich pracowników.

Pamiętaj, że po pewnym czasie warto przeprowadzić kolejne badanie (ewaluację), które pozwoli sprawdzić skuteczność wprowadzonych zmian. Warto przeprowadzać takie badania cyklicznie. Umożliwi to stałe rozeznanie w sytuacji w jakiej znajduje się firma i prognozowanie kierunku, w którym zmierza.

Jeżeli obawiasz się problemów w trakcie pierwszego badania, możesz je zlecić zewnętrznej firmie, która się w nich specjalizuje.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26318 )
Array ( [docId] => 26318 )