Jak zbudować skuteczny system motywacyjny dla pracowników

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 23-05-2012 r.

Zbudowanie skutecznego systemu motywacyjnego może w wyraźny sposób zwiększyć efektywność Twojego zespołu. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się, na co zwrócić uwagę w trakcie wdrażania takiego systemu w swojej firmie.

Zacznij od siebie

Szef wymagający od podwładnych zwiększonej efektywności sam musi starać się o podnoszenie swoich kwalifikacji i umiejętności. Jesteś dla pracowników autorytetem i to Ciebie starają się naśladować. Nie będąc tytanem pracy, nie możesz tego wymagać od zatrudnianych osób. Zwiększ swoją motywację i pozwól pracownikom brać z Ciebie dobry przykład.

Szersze horyzonty

Wielu pracowników powie Ci, że zmotywuje ich poprawa warunków finansowych, ale musisz pamiętać, że to nie wszystko. Podwyższenie wynagrodzenia może spowodować obniżenie efektywności i kreatywności w pracy. Z drugiej strony miej na uwadze, aby wynagrodzenie Twoich pracowników nie było niższe niż płace na podobnych stanowiskach w innych firmach. Jest to czynnik obniżający motywację do pracy, który może powodować problemy z samooceną.

Bardziej ceniona będzie dobra atmosfera pracy, czy też odpowiednie wyposażenie biura.

Kiedy cenisz sobie pracę podwładnego, rozważ jego awans. Pokażesz w ten sposób, że potrafisz docenić jego pracę.

Wspólne cele

W czasie planowania następnego projektu, zaproś pracowników do wspólnego ustalania celów. Sprawi to, że poczują się jak współautorzy, co wpłynie na ich motywację i dążenie do osiągnięcia celu. Pokażesz im także, że liczysz się z ich zdaniem. Jednocześnie staraj się oddelegowywać pracownika do zadań zgodnych z jego umiejętnościami. Ważne jest także dopasowanie zakresu obowiązków do usposobienia danej osoby. Nie ma sensu wysyłać osoby introwertycznej do wygłoszenia przemówienia.

Możesz także pokazać pracownikom, że zależy Ci na ich rozwoju. Porozmawiaj z nimi o doborze szkoleń, którymi byliby zainteresowani, zaproponuj również możliwość kursów językowych.

Stosując odpowiednie metody, dasz odczuć pracownikom, że Ci na nich zależy. Zbudujesz w ten sposób dobry wizerunek swojej firmy na zewnątrz. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na jej ogólny rozwój.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26319 )
Array ( [docId] => 26319 )