Jak zdobyć wymarzoną pierwszą pracę

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 03-05-2012 r.

Ukończenie studiów jest zarazem zakończeniem jednego, jak również początkiem nowego etapu w życiu. Każdy absolwent wyższej uczelni marzy o tym, aby jak najszybciej znaleźć wymarzoną prace. Jak zdobyć pierwszą pracę? Czy rzeczywiście może ona być tą wymarzoną?

Określenie ścieżki kariery

Kończąc studia, z pewnością staniesz przed poważnym problemem: będziesz musiał określić, co tak naprawdę chcesz w życiu robić. Być może wydaje Ci się, że tę decyzję podjąłeś pięć lat wcześniej, kiedy wybierałeś kierunek studiów. Jednak dopiero otrzymanie dyplomu magistra i posiadanie konkretnej wiedzy pozwoli Ci w pełni zadecydować, czym chcesz się zajmować zawodowo.

Zanim zabierzesz się za poszukiwanie swojej wymarzonej pracy, musisz wiedzieć, jaka ona ma być. Wyznaczając własną ścieżkę kariery, weź pod uwagę nie tylko posiadane wykształcenie, ale również własne zainteresowania czy zawodowe doświadczenie (jeżeli takie posiadasz). Przy wybieraniu konkretnej branży czy zawodu nie możesz pominąć również swoich cech osobowościowych. Niektórych umiejętności jesteś w stanie się nauczyć. Jednak nie zawsze będziesz w stanie pokonać swoje niektóre lęki, np. mdlenie na widok krwi. Dlatego też Twoje predyspozycje również powinny decydować o wyborze właściwej drogi kariery zawodowej.

Brak doświadczenia zawodowego

Absolwenci szkół wyższych często nie posiadają zawodowego doświadczenia. Kilkutygodniowe praktyki zawodowe podczas studiów z pewnością nie stanowiły okazji do nabycia cennych umiejętności. Nie oznacza to jednak, że brak doświadczenia zawodowego zupełnie przekreśla Cię na rynku pracy. Wbrew pozorom masz wiele innych cech, które są cenione przez pracodawców.

Tworząc swoje CV powinieneś pamiętać, ze największym Twoim atutem jest Twój wiek. Jak to możliwe? Młodzi pracownicy, mimo braku doświadczenia, są pozytywnie oceniani przez przyszłych pracodawców. Młody wiek i ukończone niedawno studia sprawiają, że posiadasz nie tylko innowacyjne spojrzenie na niektóre kwestie, ale również masz duży zasób energii, który z chęcią wykorzystasz w swojej pracy zawodowej.

Ponadto maksymalne zaangażowanie (które z reguły występuję w pierwszej pracy), jak również otwartość na nowe rozwiązania i umiejętności, pozwolą Ci wnieść do zespołu zupełnie nową energię. Poza tym pracodawcy cenią ludzi, którzy są zdeterminowani w dążeniu do rozwoju osobistego. Dlatego też luki wynikające z barku doświadczenia zastąp swoimi mocnymi cechami. Wskazując swoje mocne strony, upewnisz potencjalnego pracodawcę, że aplikacja na dane stanowisko jest Twoją dojrzałą decyzją.

Znajomość branży

Pracodawcy doceniają u młodych pracowników doskonałą znajomość branży, w której chcą pracować. Oczywiste jest, że kończąc studia nie będziesz miał zbyt dużej wiedzy na temat praktycznej organizacji pracy w danej branży. Jednak sama znajomość aktualnych trendów czy nowych technologii wykorzystywanych w konkretnej dziedzinie będzie dużym atutem. Dobra znajomość branży jest konieczna praktycznie w każdym zawodzie. Właściwe rozeznanie w aktualnych trendach nie tylko ułatwi Ci przyswojenie wiedzy praktycznej, ale również zaprezentuje Cię jako specjalistę w danej dziedzinie (przynajmniej z punktu teoretycznego).

Poszukiwanie pierwszej pracy jest trudnym zajęciem. Jednak zauważenie w sobie mocnych stron, jak również nieco determinacji w dążeniu do zawodowego sukcesu pozwolą Ci na znalezienie swojego pierwszego miejsca zatrudnienia. To, czy pierwsza praca będzie Twoją wymarzoną, zależy jedynie od Ciebie i od ścieżki kariery zawodowej, jaką sobie wyznaczyłeś. Poszukiwanie pierwszej pracy powinno być świadomą decyzją, a nie zrządzeniem ślepego losu.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26306 )
Array ( [docId] => 26306 )