Jak zmienić swój charakter

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 29-06-2012 r.

W każdym z nas są cechy charakteru, które chcielibyśmy zmienić. Z reguły nie odpowiadają one nam czy naszym bliskim. Jednak czy zmiana charakteru u dorosłego człowieka jest możliwa? Czy sam możesz go zmienić?

Charakter zmienia się sam

Psychologowie twierdzą, że ludzki charakter ulega samoistnym zmianom co kilka lat, część badaczy twierdzi, że co siedem, inni, że co pięć lat, a ich intensywność maleje wraz z wiekiem i życiowym doświadczeniem. Nie warto dociekać, która z teorii jest prawdziwa czy lepsza.

Powinieneś jednak zrozumieć, że Twój charakter nie został ukształtowany w dzieciństwie. Każdego dnia jest podatny na zmiany. Warto o tym wiedzieć, aby móc to wykorzystać do kształtowania swojego charakteru według własnych upodobań.

Silna wola jest konieczna

Jeżeli chcesz wprowadzać jakiekolwiek zmiany w swoim charakterze, musisz wykazać się silną wolą. Zmiana poglądów, szczególnie tych ukształtowanych dłuższy czas temu, z pewnością nie będzie prosta. Wielokrotnie będziesz spotykać się z chęcią powrotu do dawnych zachowań. Jednak samozaparcie i ukierunkowanie na cel, jakim jest wypracowanie pozytywnych cech charakteru, pomogą Ci pokonać dawne przyzwyczajenia.

Aby ułatwić wprowadzanie zmian, zacznij ściśle planować i kontrolować swoje życie. Prowadź też dziennik swoich sukcesów i porażek, który będziesz analizować na zakończenie każdego tygodnia.

Jeśli to koniecznie, zmień środowisko

Otaczająca Cię rzeczywistość ma zasadniczy wpływ na Twój charakter. Jeżeli sądzisz, że Twoi znajomi utrudniają Ci dokonanie zmian charakteru, powinieneś pomyśleć o zmianie środowiska, w którym przebywasz. Walka na przykład z lenistwem będzie utrudniona jeśli większość Twoich znajomych ma z tym problem. Co więcej, nikt z nich nie tylko nie próbuje z tym walczyć, ale jeszcze Ciebie namawia do tego samego. Tylko zmieniając otoczenie pokonasz dodatkowe bariery w walce z cechami, które Ci nie odpowiadają.

Każdy może zmienić swój charakter. Musisz sobie jedynie uzmysłowić, że takie zmiany są możliwe. Dodatkowo powinieneś spełnić kilka warunków, dzięki którym modyfikacja własnego usposobienia będzie nie tylko łatwiejsza, ale również bardziej trwała. Silna wola i chęć pracy nad samym sobą z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26438 )
Array ( [docId] => 26438 )