Jak zmotywować pracownika do dalszego rozwoju

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 23-05-2012 r.

Zatrudnianie pracownika, który sam dąży do ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji jest niezwykle korzystne dla pracodawcy. Jednak co zrobić, kiedy pracownikowi brakuje motywacji do doskonalenia się?

Podejście indywidualne

Ważne, żebyś przeprowadził z pracownikami rozmowę, dzięki której lepiej ich poznasz. Pozwoli Ci to na dobór odpowiednich środków motywacyjnych. Najważniejsze jest podejście indywidualne. Skup się na poszczególnych pracownikach, osiągniesz wtedy najlepsze rezultaty. Może być to także grupa pracowników o podobnych zainteresowaniach.

Pieniądze i potrzeby

Dla niektórych głównym środkiem motywacyjnym mogą być pieniądze. Warto więc zagwarantować pracownikom poczucie stabilności zatrudnienia. Wyraźne docenianie ich sukcesów i liczenie się z ich głosem na pewno ustosunkuje ich pozytywnie do wykonywanej pracy.

Należy więc pamiętać, aby nagrody pieniężne przyznawać już po wykonaniu zleconego przez Ciebie zadania, nie wcześniej. Poinformowanie pracownika o dodatkowym wynagrodzeniu jeszcze przed wykonaniem powierzonych mu zadań może skutkować spadkiem efektywności.

Jak to zrobić

Podchodząc indywidualnie do każdego pracownika, znasz jego potrzeby, obawy, plany na przyszłość. Zaproś go na rozmowę i zaproponuj udział w szkoleniu związanym z jego zainteresowaniami. Może być to na przykład kurs języka obcego. W trakcie trwania szkolenia możesz od czasu do czasu zapytać się pracownika, o jego postępy oraz poprosić o szczerą odpowiedź, czy szkolenie jest satysfakcjonujące.

Po zakończeniu szkolenia zaproś pracownika na rozmowę. Daj mu odczuć, że zależy Ci na jego samorozwoju i że cenisz pracowników, którym zależy na poszerzaniu wiedzy. Jest to najwłaściwszy moment, aby go nagrodzić. Nagrodę możesz przyznać również w większym gronie. Pokażesz wtedy, że zależy Ci na rozwoju każdego z pracowników.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26321 )
Array ( [docId] => 26321 )