Jak znaleźć idealnego stażystę

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Staż to z reguły pierwszy krok młodego pracownika do znalezienia właściwej dla niego pracy. Decydując się na przyjęcie stażysty, należy liczyć się z tym, że będziesz musiał zadbać o jego właściwe przeszkolenie i opiekę (przynajmniej w początkowej fazie współpracy). Jak znaleźć idealnego stażystę, aby współpraca z nim nie sprawiała większych problemów?

Podstawy teoretyczne

Przyjmując osobę na staż, powinieneś wybrać pracownika, którego wykształcenie odpowiada profilowi działalności Twojego przedsiębiorstwa. Oczywiste jest, że absolwent filologii polskiej nie będzie miał wiedzy o procesie produkcji. Dlatego też wybierając stażystę, w pierwszej kolejności zwracaj uwagę na przygotowanie teoretyczne do wykonywania zawodu. Posiadanie specjalistycznej wiedzy będzie bowiem stanowiło już połowę sukcesu Waszej współpracy.

Jeżeli będziesz miał pewność, że Twój młody pracownik ma wiedzę teoretyczną w danej dziedzinie, to przekucie jej w praktykę nie powinno sprawiać wielu problemów.

Inicjatywa i chęć nauki

Staż jest etapem w karierze zawodowej, podczas którego powinny być zdobywane nowe umiejętności i wiedza. Dlatego też idealny stażysta to ten, który nie będzie bał się innowacyjnych rozwiązań i z ciekawością będzie przyswajał nowe umiejętności.

Poza tym wysoko cenioną cechą osoby odbywającej przygotowanie zawodowe jest inicjatywa. Oczywiste jest, że każde nowe spostrzeżenia i rozwiązania związane z działalnością przedsiębiorstwa są mile widziane. Jednak osoba, która ma nowe pomysły na ulepszenie działalności firmy, musi również posiadać jeszcze dostateczną odwagę, aby te pomysły wyjawić. Dlatego też inicjatywa, jak również łatwość komunikacji z przełożonym, z pewnością ułatwią wypracowywanie wspólnych, innowacyjnych rozwiązań.

 

Otwartość na krytykę

Przyjmując stażystę, należy pamiętać, że będziesz pełnił rolę jego zawodowego mentora. Dlatego też musisz zwracać uwagę na wszystkie kwestie, które budzą Twoje niezadowolenie czy wątpliwości. Idealny stażysta powinien zaś być otwarty na konstruktywną krytykę, a wszelkie uwagi pod swoim adresem odbierać jako cenne wskazówki. Jeżeli nie będzie tego potrafił, Wasza współpraca może bardzo szybko przerodzić się w niemiły konflikt. Szczególnie wtedy, gdy przyjęta osoba będzie zbyt pewna siebie i nad wymiar przekonana o swoje wartości.

Aby uniknąć podobnych sytuacji, już na samym początku współpracy powinieneś jasno określić zasady pracy, jak również zwrócić szczególną uwagę na to, że będziesz upominał nowego pracownika, jeżeli będzie to konieczne. Wcześniejsze ustalenie jasnych zasad pozwoli Ci uniknąć ewentualnych konfliktów w przyszłości.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26486 )
Array ( [docId] => 26486 )