Jak zostać headhunterem

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 08-05-2012 r.

Polski rynek pracy przechodzi ciągłą ewolucję. Oprócz tradycyjnych „pośredniaków” coraz częściej pojawiają się prywatne agencje pośrednictwa pracy. Rzetelni pracownicy wyszukiwani są również przez headhunterów.

Definicja zawodu

Headhunter, czyli tzw. „łowca głów”, poszukuje na rynku pracy osób, które są idealnymi kandydatami na konkretne stanowiska pracy. Z reguły działa na zlecenie firmy prowadzącej rekrutację. W swojej pracy musi wykazać się umiejętnością uważnej obserwacji i wyciągania wniosków.

Czy, aby zostać headhunterem, musisz mieć ukończony konkretny kierunek studiów? Nie. Jednak w związku z koniecznością stałego kontaktu z innymi ludźmi (właścicielami firm rekrutujących, potencjalnymi kandydatami na konkretne stanowiska) z pewnością przyda Ci się wykształcenie w zakresie nauk społecznych (m.in. psychologia, socjologia, zarządzanie).

Decydując się na pracę jako headhunter, musisz pamiętać, że nie jesteś w stanie być specjalistą od wszystkiego. W związku z tym, powinieneś obrać konkretną specjalizację, w ramach której będziesz działał na rynku pracy. Działalność np. w dziedzinie nowych technologii, w ramach której będziesz poszukiwał specjalistów z działu IT, telekomunikacji czy automatyki, z pewnością zapewni Ci odpowiednią liczbę zleceń oraz szeroką bazę potencjalnych kandydatów.

Wymagane kompetencje

Pamiętaj, że poszukując pracowników dla swoich zleceniodawców, z reguły działasz samodzielnie. Dlatego dobra organizacja własnej pracy, jak też łatwość nawiązywania kontaktów z pewnością ułatwią Ci poszukiwania właściwych kandydatów.

Ważna kwestią jest również umiejętność obserwacji i wyciąganie na ich podstawie wniosków. Szukając pracowników dla swoich klientów, to Ty powinieneś dokonać weryfikacji potencjalnych kandydatów. Jedynie obiektywizm, jak też wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych pozwolą Ci na pełen profesjonalizm.

Jak zacząć

Jeżeli zawód headhuntera Cię zainteresował i chciałbyś spróbować swoich sił w poszukiwaniu idealnych pracowników, powinieneś w pierwszej kolejności rozejrzeć się za praktyką. Nigdzie lepiej nie poznasz tajników tego zawodu, niż podczas pracy w agencji pośrednictwa pracy. Wiele prywatnych firm stale poszukuje praktykantów. Miesięczny bezpłatny staż wprawdzie nie zapewni Ci dochodu, jednak pozwoli w pełni przekonać się, czy nadajesz się do tego, aby zostać profesjonalnym „łowcą głów”.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26310 )
Array ( [docId] => 26310 )