Jak zostać kosmetyczką

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 08-05-2012 r.

Uroda jest obecnie w cenie. Coraz częściej nie tylko kobiety, ale też mężczyźni sięgają po specjalistyczną pomoc kosmetyczek. Jednak czy gabinet kosmetyczny może prowadzić każda z Was?

Kto może otworzyć salon

Teoretycznie właścicielem salonu kosmetycznego może zostać każdy. Do prowadzenia działalności w tym zakresie nie potrzeba szczególnych wymagań. Ścisłe warunki jednak dotyczą osób wykonujących usługi o tym profilu. Jeżeli planujesz otworzyć jednoosobową działalność, musisz w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przygotowanie teoretyczne do wykonywania zawodu. Wprawdzie wyższe uczelnie coraz częściej oferują studia z zakresu kosmetologii i pielęgnacji urody, jednak dyplom wyższej uczelni nie jest w tym przypadku koniecznością.

Do wykonywania zawodu wystarczy wykształcenie średnie i tytuł technika kosmetologii. Bardzo często można go uzyskać w trakcie dwuletniego studium kosmetycznego, które w wielu przypadkach jest nauką bezpłatną.

Wyposażenie salonu

Otwierając własny salon kosmetyczny, warto zachować zdrowy rozsądek przy wyborze właściwego wyposażenia. Z pewnością otwierając własny biznes, chciałabyś, aby Twój gabinet kosmetyczny wyróżniał się na tle konkurencji innowacyjnymi zabiegami i supernowoczesnym wyposażeniem. Jednak musisz pamiętać, że klienci będą korzystać z Twoich usług tylko wtedy, kiedy będzie ich naprawdę na to stać. Kosztowne wyposażenie gabinetu z pewnością odbije się na cenniku Twoich usług.

Poza tym w początkowej fazie Twojej działalności klienci będą chcieli sprawdzić jakość Twoich podstawowych usług. Ewentualnie z czasem, kiedy będziesz mieć stałych klientów i pewność odpowiedniego poziomu zarobków, możesz pokusić się o urozmaicenie swoich usług.

 

Umiejętności miękkie

Profesjonalnie wyposażony gabinet oraz właściwe wykształcenie nie wystarczą do tego, żeby prowadzenie salonu kosmetycznego było zawodowym sukcesem. Istotne znaczenie mają Twoje cechy osobowościowe, które przydadzą Ci się w tym zawodzie.

Przede wszystkim istotne jest otwarcie na innych. Łatwość w komunikowaniu się i nawiązywaniu relacji z innymi pozwoli na wytworzenie miłej atmosfery podczas pracy z klientami. Ponadto, będąc kosmetyczką powinnaś wykazywać się dużą delikatnością i wyrozumiałością dla swoich klientów. Nie wszystkie wykonywane przez Ciebie zabiegi będą wywoływały przyjemne wrażenia. Z tego też względu doza cierpliwości i wyrozumiałości pozwoli Ci w opanowaniu ewentualnego zniecierpliwienia klienta przedłużającym się zabiegiem.

Prowadząc własny gabinet kosmetyczny, z pewnością przyda Ci się również samodyscyplina i dobra organizacja pracy. Pamiętaj, że to Ty sama jesteś odpowiedzialna za losy własnej firmy i że to tylko Ty poniesiesz negatywne konsekwencje swoich ewentualnych błędów.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26313 )
Array ( [docId] => 26313 )