Jak zostać pośrednikiem obrotu nieruchomości

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Zakup nieruchomości cieszy się ciągłym zainteresowaniem. Osoby marzące o własnym mieszkaniu coraz częściej sięgają po profesjonalne doradztwo pośrednika nieruchomości. Jednak czy pośrednikiem może zostać każdy?

Zadania pośrednika nieruchomości

Chcąc zostać pośrednikiem nieruchomości, powinieneś uświadomić sobie swoje główne obowiązki w tym zawodzie. Podstawowym zadaniem będzie prezentowanie ofert sprzedaży nieruchomości osobom zainteresowanym zakupem mieszkania.

Proponowane przez Ciebie lokale formalnie należą do zewnętrznych firm (m.in. deweloperów, inwestorów, prywatnych właścicieli), dlatego też na samym początku swojej kariery powinieneś zadbać o solidną bazę kontaktów do tego rodzaju sprzedających.

Pośrednicząc między kupującym a sprzedającym nieruchomość, powinieneś realizować wszystkie procedury zgodnie z obowiązującym prawem. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie do wykonywania tego zawodu. Pośrednik powinien mieć ukończone studia wyższe lub studia podyplomowe w zakresie gospodarki nieruchomościami. Odpowiednie wykształcenie zapewnia solidną podstawę teoretyczną.

Uprawnienia

Oprócz ukończonych studiów, do wykonywania zawodu pośrednika obrotu nieruchomościami będziesz potrzebował specjalnej licencji. Uprawnienie wydawane jest przez Ministerstwo Infrastruktury, na wniosek zainteresowanego.

Wśród wymogów jakie musisz spełnić, znajduje się nie tylko właściwe wykształcenie, ale również minimum półroczna praktyka (w przypadku ukończenia jedynie studiów podyplomowych), zaświadczenie o niekaralności oraz pełna zdolność do czynności prawnych. Wydanie licencji uprawnia do wykonywania zawodu zarówno w ramach agencji nieruchomości, jak również też z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Opłacalność pracy agenta nieruchomości

Opłacalność pracy agenta nieruchomości trudno jest jednoznacznie określić. Przede wszystkim dlatego, że zyski z działalności w tej dziedzinie w znacznym stopniu zależne są nie tylko od rynkowych trendów, ale również od zaangażowania samego pośrednika. Chcąc zostać agentem nieruchomości, musisz liczyć się z nienormowanym czasem pracy. Poza tym, nieodłączną kwestią jest również konieczność wykonywania wielu podróży służbowych.

Oddzielnym problemem jest również odporność na stres związany z osiąganymi wynikami, a co za tym idzie - wielkością zarobków. Jednak, jeżeli w wykonywanie zawodu pośrednika nieruchomości włożysz całą swoją energię i nie będziesz poddawał się zaraz po pierwszych nieudanych transakcjach, to z pewnością możesz liczyć na zawodowy sukces.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26300 )
Array ( [docId] => 26300 )