Jak zostać prywatnym detektywem

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 26-04-2012 r.

Czy myślałeś o tym kiedyś, żeby zostać prywatnym detektywem? Na czym polega jego praca i jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać detektywistyczną licencję? Poniżej przybliżamy tajniki tego nietypowego zawodu.

Definicja zawodu detektywa

Usługi detektywistyczne są Ci z pewnością najbardziej znane z telewizyjnych seriali bądź z wydarzeń związanych z działalnością Krzysztofa Rutkowskiego. Jednak, zanim zdecydujesz się na wykonywanie tego nietypowego zawodu, powinieneś zastanowić się, na czym tak właściwie wykonywanie tego rodzaju usług polega.

Z pomocą w ustaleniu zadań detektywa przychodzi ustawa z 6 lipca 2001 roku. Akt jasno określa usługi detektywistyczne jako szereg działań, które mają na celu pozyskanie, przetwarzanie oraz udostępnianie zainteresowanym osobom określonych informacji o innych osobach, rzeczach bądź miejscach. Jednym słowem detektyw jest "poszukiwaczem" potrzebnych informacji i dowodów.

Regulacja prawna zawodu detektywa

Chociaż mogłoby się wydawać, że praca detektywa jest dostępna dla każdego, nie wszyscy są w stanie zdobyć licencję konieczną do wykonywania tego zawodu. Warunki, jakie należy spełnić, to m.in. ukończone 21 lat, pełna zdolność do czynności prawnych oraz nieposzlakowana opinia. Ponadto kandydat na detektywa musi wykazać się pełną sprawnością umysłową (potwierdzoną diagnozą psychiatry) oraz bardzo dobrą kondycją fizyczną.

Egzamin na detektywów przeprowadzany jest raz w roku przez Komendanta Głównego Policji. W jego trakcie zostaje zweryfikowana wiedza na temat Konstytucji, reguł funkcjonowania polskich organów ścigania, jak również wymiaru sprawiedliwości czy zagadnienia dotyczące ochrony danych osobowych i informacji niejawnych, kryminalistyki oraz prawa cywilnego czy karnego.

Wniosek o dopuszczenie do egzaminu musisz złożyć do Komendanta Głównego Policji najpóźniej na 30 dni przed planowaną datą testu. Oprócz samego wniosku, musisz dodatkowo uregulować opłatę za powyższy egzamin, która równa jest 20% średniej pensji z ostatniego kwartału minionego roku.

Uprawnienia przysługujące detektywom

Zdany egzamin detektywistyczny pozwala na uzyskanie licencji koniecznej do wykonywania zawodu. Jednak jeśli sądzisz, że te uprawnienia sprawią, że będziesz miał dostęp do szeregu informacji, m.in. w policyjnych bazach, to niestety będziesz mocno rozczarowany. Prywatni detektywi nie posiadają dostępu do tego rodzaju baz.

Poszukiwanie potrzebnych im informacji opiera się jedynie na ich zdolnościach obserwacji czy wyszukiwania istotnych faktów. Ponadto, każdy detektyw ma obowiązek składania sprawozdania z przeprowadzonego śledztwa.

W jaki więc sposób masz zdobyć informacje jako detektyw? Podstawą działalności w tym zawodzie jest wysokiej jakości elektronika, która ułatwi Ci zbieranie potrzebnych danych. Mikroskopijne mikrofony czy aparaty fotograficzne, wysokiej jakości komputery przenośne czy kamery rejestrujące obraz i dźwięk to tylko przykładowe narzędzia, które mogą Ci się przydać w pracy. W oparciu o nie, jak również o własne umiejętności wywiadowcze, będziesz w stanie zebrać wszystkie istotne informacje na interesujący Cię temat.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

są szkoły plicealne detektywistyczne, najlepiej isc na wat lub po szkole plicyjnej by niepelnosprawny.org

Ocena użytkownika:
3
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26302 )
Array ( [docId] => 26302 )