Jak zostać rzeczoznawcą

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 08-05-2012 r.

We współczesnej gospodarce transakcje kupna i sprzedaży są normą. Jednak nie we wszystkich sytuacjach wycena danego towaru jest łatwa. W takich przypadkach z pomocą przychodzą rzeczoznawcy. Kim są i jakie uprawnienia muszą zdobyć do wykonywania zawodu?

Definicja zawodu

Zadaniem rzeczoznawcy majątkowego jest prawidłowa wycena sprzedawanego majątku. Najczęściej jest nim nieruchomość sprzedawana w celach mieszkaniowych bądź komercyjnych. Jednak oszacowaniu może podlegać również inny składnik majątku, np. ziemia.

Wycena dokonywana jest na podstawie stanu danego majątku, jak również cen rynkowych podobnych nieruchomości. Ocena wydawana przez rzeczoznawcę musi być w pełni obiektywna. Pod żadnym pozorem nie może zawyżać czy zaniżać ceny szacowanego majątku.

Jednak oszacowanie wartości nieruchomości to nie jedyne zadanie rzeczoznawcy. Bardzo często, wykonując ten zawód, będziesz pełnił również rolę doradcy inwestycyjnego w zakresie nieruchomości. Kto będzie znał się lepiej na aktualnych wartościach mieszkań czy innego rodzaju lokali, niż Ty sam? Przecież szacowanie ich wartości jest dla Ciebie codziennością.

Wymagania

Praca rzeczoznawcy jest dosyć odpowiedzialna, dlatego też wymaga solidnego przygotowania teoretycznego. Aby zostać rzeczoznawcą, musisz mieć ukończone studia magisterskie z zakresu prawa, ekonomii czy techniki. Jeżeli w programie studiów nie został uwzględniony przedmiot z zakresu wyceny nieruchomości, będziesz musiał dodatkowo skończy studia podyplomowe w tej specjalizacji.

Po odbyciu rocznej praktyki w zawodzie, będziesz mógł przystąpić do państwowego egzaminu przed Ministrem Infrastruktury. Wpis do centralnego rejestru rzeczoznawców potwierdzi posiadanie uprawnień koniecznych do wykonywania tego zawodu.

 

Praca rzeczoznawcy majątkowego opiera się w dużym stopniu na znajomości bieżącego prawa. Ponadto wiedza z zakresu poziomu wartości nieruchomości na rynku również ułatwi Ci dokonywanie profesjonalnych wycen majątku. Z tego względu powinieneś zadbać o stałe dokształcanie się w dziedzinie prawa czy ekonomii. Nikt nie wymaga od Ciebie, abyś kończył kolejne fakultety. Jednak śledzenie prawniczych i gospodarczych aktualności powinno stać się Twoim codziennym rytuałem.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26309 )
Array ( [docId] => 26309 )