Jak zostać żołnierzem zawodowym

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 31-05-2012 r.

Pełnienie obowiązków żołnierza to nie tylko przywileje i prestiż. To także odpowiedzialność oraz ciężka praca. Bez względu na to czy trwa konflikt zbrojny, żołnierz zawsze musi być w ciągłej gotowości, aby służyć swojemu krajowi. Jednak zanim dostąpi tego zaszczytu, musi najpierw się wykazać.

Zawód dla wybranych

Droga do kariery żołnierza zawodowego zaczyna się od dobrowolnego zgłoszenia się kandydata do Woskowej Komendy Uzupełnień. Służbę można pełnić w jednym z trzech korpusów, tj. zawodowych szeregowców, podoficerów oraz oficerów. Każdy z korpusów ma własne kryteria, jednak zanim złożysz wniosek do któregokolwiek z nich musisz spełnić następujące wymagania podstawowe:

  • pełnoletność
  • polskie obywatelstwo
  • zaświadczenie o niekaralności
  • odpowiednia sprawność fizyczna oraz psychiczna

Spełniam wymagania, co dalej

Wniosek o powołanie na kandydata do zawodowej służby wojskowej składasz w najbliższej Wojskowej Komendzie Uzupełnień (WKU). Zostaną Ci tam udzielone wszystkie potrzebne informacje o wymaganych dokumentach i warunkach, które musisz spełniać by służyć w danym korpusie.

Komendant WKU dokona rezerwacji w wybranej przez Ciebie jednostce wojskowej, gdzie w wyznaczonym terminie będziesz musiał zgłosić się w celu przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych oraz egzaminu wychowania fizycznego.

Po pomyślnym przejściu egzaminu fizycznego, przystąpisz do testu oraz rozmowy z psychologiem następnie udasz się przed komisję kwalifikacyjną. O wyniku rekrutacji zostaniesz poinformowany ustnie, komisja prześle także odpowiednie dokumenty do Twojego WKU.

Następnie w WKU będziesz musiał złożyć wniosek o powołanie do służby wraz z wymaganymi załącznikami. Zostaniesz także skierowany na badania do Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej (TWKL).

Po stwierdzeniu przez TWKL zdolności do służby, zostaniesz skierowany przez WKU, do dowództwa wybranej jednostki wojskowej, gdzie podpiszesz kontrakt. Następnie od Komendanta WKU otrzymasz kartę powołania, z którą stawisz się do jednostki w terminie wyznaczonym w kontrakcie, aby rozpocząć służbę.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26374 )
Array ( [docId] => 26374 )