Jak zrekrutować pracownika na stanowisko kierownicze

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Poszukiwanie nowego pracownika wymaga dużego zaangażowania. Tym bardziej, jeżeli poszukujesz odpowiedniego kandydata na stanowisko kierownicze czy menadżerskie. Jak właściwie zrekrutować pracownika na stanowisko kierownicze? Poszukiwać samodzielnie czy może lepiej skorzystać ze wsparcia specjalizującej się w tym firmie?

Określ konkretne wymagania

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu odpowiedniego kandydata na wysokie stanowisko jest określenie właściwych kryteriów, jakie powinien on spełnić. Zarysowując profil idealnego pracownika skup swoją uwagę nie tylko na wykształceniu czy dotychczasowym doświadczeniu zawodowym.

Musisz pamiętać, że osoba zajmująca stanowisko kierownicze z pewnością będzie odpowiedzialna za zarządzanie zespołem ludzi. Dlatego też, określając profil idealnego kandydata, zwróć również uwagę na jego zdolności interpersonalne.

Zdolność pracy zespołowej, umiejętność motywowania innych czy łatwość rozwiązywania trudnych sytuacji związanych ze współpracą z innymi z pewnością będą przydatne na stanowisku menadżerskim.

Poza tym określenie konkretnych wymagań ułatwi Ci dokonanie właściwej selekcji wśród kandydatów, którzy zgłoszą swoją aplikację na oferowane przez Ciebie stanowisko.

Poszukuj wśród osób zatrudnionych

Być może wyda Ci się to paradoksalne, ale największe szanse na znalezienie właściwego pracownika na stanowisko kierownicze masz wtedy, kiedy będziesz go poszukiwał wśród osób, które posiadają stałą pracę. Profesjonalni menadżerowie czy kierownicy, którzy posiadają nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale również bogate doświadczenie, z pewnością nie mają problemów ze zdobyciem pracy. W związku z tym w czasie poszukiwań idealnego menadżera powinieneś zainteresować się osobami, które obecnie zajmują podobne stanowiska.

Jak je znaleźć? Chociażby wykorzystując w tym celu Internet. W sieci znajdziesz z pewnością nie tylko strony internetowe firm, na których bardzo często udostępnione są dane kontaktowe do osób decyzyjnych lub tych, które zajmują wysokie stanowiska w firmie. W Internecie pojawia się również coraz więcej biznesowych portali społecznościowych, na których wiele osób prezentuje swoje profile zawodowe oraz dotychczasowe sukcesy. Wystarczy poświęcić nieco wolnego czasu, a z pewnością uda Ci się znaleźć kilka osób, które będą spełniać Twoje wymagania.

Skorzystaj z pomocy profesjonalisty

Jeżeli nie jesteś pewien, że poradzisz sobie z samodzielnym poszukiwaniem pracownika na stanowisko kierownicze, zawsze możesz skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w rekrutacjach.

W przypadku konieczności obsadzenia stanowisk menadżerskich skutecznym rozwiązaniem byłaby z pewnością współpraca z headhunterem. Headhunter to osoba, która zawodowo zajmuje się wyszukiwaniem idealnych osób na konkretne stanowiska pracy. Współpraca z profesjonalistą zagwarantuje Ci nie tylko pełen profesjonalizm usług, ale również da pewność, że zatrudniona przez Ciebie osoba została zweryfikowana w stu procentach.

Musisz zdawać sobie sprawę, że osoby specjalizujące się w rekrutacjach posiadają o wiele bardziej rozbudowaną wiedzę na ten temat niż Ty. Natomiast w poszukiwaniu idealnego pracownika dla Ciebie będą się kierować wieloma innymi czynnikami, na które Ty z pewnością nie zwróciłbyś uwagi.

Dlatego być może warto pozwolić profesjonaliście zadbać o właściwe obsadzenie kierowniczego stanowiska w Twojej firmie. Wówczas będziesz miał pewność, że dana osoba jest odpowiednią na danym stanowisku, jak również unikniesz ewentualnych strat związanych z błędnym wyborem pracownika.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26457 )
Array ( [docId] => 26457 )