Jaka jest kobieta sukcesu

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 24-07-2012 r.

Coraz więcej kobiet dąży do zawodowego i osobistego sukcesu. Panie dbają o odpowiednio wysokie wykształcenie czy zawodowe doświadczenie. Jaka jest tak naprawdę współczesna kobieta sukcesu?

Koniec z kurą domową

Współczesna kobieta sukcesu to zupełne zaprzeczenie stereotypowej kury domowej. Wprawdzie rodzina i życie prywatne odgrywają istotne znaczenie w życiu każdej z nas. Jednak coraz częściej nie stanowią jego centrum czy głównego zajęcia w życiu kobiety.

Kobieta sukcesu to osoba, która w idealny sposób potrafi pogodzić obowiązki domowe i zawodowe. Te dwie sfery życia stanowią jedność, tym samym dając przedstawicielkom płci pięknej poczucie pełnego spełnienia. Sfera zawodowa zajmuje w życiu każdej z kobiety coraz częściej równorzędną pozycję. Możliwość samorozwoju, jak również posiadania własnych spraw daje poczucie pewnej niezależności od kogokolwiek.

Kobieta rozwijająca się zawodowo to osoba w pełni spełniona. Praca zawodowa daje jej poczucie osobistego spełnienia. Wybierając branżę, w której chce działać, decyduje o swoim życiu i o tym, czym będzie zajmować się przez większość jej czasu.

Posiadanie pracy daje jej szansę na rozwój, jak również daje poczucie bezpieczeństwa na wypadek niepowodzeń w sferze osobistej. Stałe zatrudnienie stanowi jeden z dwóch filarów jej bezpieczeństwa.

W kobiecie siła

Obserwując kobiety sukcesu, łatwo można stwierdzić, że tzw. słaba płeć jest coraz silniejsza. Walka o własny sukces, konieczność pogodzenia obowiązków prywatnych i zawodowych czy chęć ciągłego rozwoju wymagają od kobiet szczególnej determinacji i siły w dążeniu do wyznaczonych celów.

Stereotyp kobiety jako przedstawicielki słabszej płci powoli odchodzi w zapomnienie. Obecnie zastępowany jest przez wizerunek pań, którym żadne wyzwanie – ani osobiste, ani prywatne – nie jest straszne. Co ciekawsze niejednokrotnie okazuje się, że to właśnie panie mają w sobie szczególną wolę walki, której brakuje mężczyznom. Wbrew pozorom, kobiety nie są już słabe i wątłe, tylko silne i w pełni ukierunkowane na swoje cele.

Zamiana ról kobiety i mężczyzny

Współczesne kobiety sukcesu coraz częściej przejmują rolę, jaką jeszcze do niedawna pełnili jedynie mężczyźni. Nie tylko dążą do zawodowego sukcesu, ale w niektórych przypadkach to one stanowią głowę rodziny i zarabiają na jej utrzymanie.

Trudna sytuacja na rynku pracy niestety wymaga niekiedy całkowitej zamiany ról: to kobieta utrzymuje dom i rodzinę, a mężczyzna poświęca się obowiązkom domowym. Czy jest w tym coś złego? Nie, pod warunkiem, że obie strony (zarówno kobieta, jak i jej partner) są zadowoleni z takiego układu.

Współczesna kobieta sukcesu to osoba silna, która nie boi się nowych wyzwań czy zmian. Często to ona stanowi siłę napędową swojej rodziny, co nie wyklucza możliwości pogodzenia obowiązków prywatnych i zawodowych.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26472 )
Array ( [docId] => 26472 )