Jaka najlepsza praca dla młodej mamy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 24-07-2012 r.

Powrót kobiety do pracy po urlopie macierzyńskim z reguły nie jest prosty. Wiąże się z koniecznością nadrobienia wszelkich zaległości, ale również z nową organizacją życia zawodowego i prywatnego. Jaka praca jest najlepsza dla młodej mamy?

Elastyczny czas pracy

Dobrym rozwiązaniem dla młodych matek jest elastyczny czas pracy. Możliwość rozpoczynania pracy o wybranej przez siebie godzinie, pozwoliłoby wielu kobietom na lepszą organizację życia zawodowego i prywatnego. Trudna sytuacja w żłobkach i przedszkolach jest poważnym problemem związanym z opieką nad dzieckiem. Nie każda młoda mam może liczyć na wsparcie swojej matki czy teściowej. W takich przypadkach, kiedy mąż również pracuje w ściśle określonych godzinach, organizacja opieki nad dzieckiem nie jest prostym zadaniem.

A przecież wystarczy, że młoda matka będzie miała możliwość pracy np. w godzinach popołudniowych. Przecież wykonywanie zawodowych obowiązków w godzinach 16.00-22.00 może być równie efektywna jak ta, która jest realizowana od ósmej rano. Tym bardziej, że matka posiadająca elastyczny czas, będzie miała stu procentową pewność, że jej potomstwo ma zapewnioną dostateczną opiekę, dzięki czemu w pełni będzie mogła skupić się na swoich zadaniach służbowych.

Praca w domu

Rozsądnym rozwiązaniem dla młodych matek jest również praca w domu. Jednak w tym przypadku wymaga od kobiety większej samodyscypliny i lepszej organizacji czasu pracy niż chociażby w przypadku pracy elastycznej. Pracując w domu, z reguły będziesz musiała zająć się nie tylko służbowymi zadaniami, ale również opieką nad dzieckiem. Przecież tak naprawdę po to pracujesz w domu, aby móc jednocześnie poświęcić uwagę swojemu potomstwu.

Pamiętaj jednak, że praca we własnym mieszkaniu nie zwalania Cię od dyscypliny. Dlatego nie próbuj odwlekać wykonania zadań, a czas staraj się sobie zorganizować w taki sposób, aby nie tylko opiekować się dzieckiem, ale też móc pracować.

Praca w domu niesie ze sobą jedną główną zaletę: pozwala na wykonywanie zawodowych zadań wtedy, kiedy najbardziej Ci to odpowiada. Chociaż z pewnością nie będziesz w stanie wykonywać swoich służbowych zadań w sposób ciągły (np. jak podczas ośmiogodzinnej pracy w biurze).

Jednak pracując w domu, będziesz mogła poświęcić swoim zawodowym obowiązkom każdą wolną chwilę. Nieważne, czy będzie to moment drzemki Twojego dziecka czy późne godziny wieczorne. Dla Twojego szefa będzie się liczył jedynie efekt Twojej pracy. Jeżeli będziesz go osiągać, to sposób, w jaki to robisz, jest bez znaczenia.

Samozatrudnienie

Wiele młodych matek, które mają problemy z powrotem do pracy lub ze znalezieniem nowej, decyduje się na założenie własnej firmy. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, kiedy jesteś pewna, że będziesz w stanie podołać prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.

Zakładając własną firmę, musisz być pewna nie tylko rynku zbytu na swoje produkty czy usługi, ale również tego, że będziesz w stanie pokryć koszty prowadzenia własnej działalności. Koszty ubezpieczenia są dużym obciążeniem szczególnie w początkowej fazie prowadzenia przedsiębiorstwa. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o samozatrudnieniu, dokonaj szczegółowej kalkulacji czy będzie Ci się to opłacać.

Jeżeli nie będziesz tego pewna, być może lepszym rozwiązaniem byłoby zawiązanie współpracy na podstawie umów cywilno-prawnych, które eliminują kwestię kosztów, jakie wiążą się z własną działalnością gospodarczą.

Pomysłów na idealną pracę dla młodej matki jest wiele. Jednak to, który z nich jest najlepszy, zależy indywidualnie od każdej kobiety. Nie wszystkim bowiem może odpowiadać elastyczny czas pracy czy możliwość pracy w domu. Dlatego warto przemyśleć, jakie zasady organizacji pracy będą Ci najbardziej odpowiadać i pozwolą Ci na pogodzenie obowiązków zawodowych i prywatnych.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26471 )
Array ( [docId] => 26471 )