Jaką wartość prezentuje kobieta na rynku pracy

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 20-07-2012 r.

Rynek pracy jest otwarty nie tylko dla mężczyzn, ale również dla przedstawicielek płci pięknej. Czym się cechuje i jaką wartość prezentuje kobieta dla pracodawcy i dla przedsiębiorstwa na polskim rynku pracy?

Kobiety łamiące stereotypy

Kobiety, które dążą nie tylko do znalezienia zatrudnienia, ale również do osiągnięcia zawodowych sukcesów, skutecznie łamią stereotypy istniejące od lat. Mężatka, której jedyną życiową rolą jest opieka nad mężem, dziećmi i domem powoli odchodzi do lamusa.

Współczesna kobieta na rynku pracy to osoba w pełni zorganizowana, żyjąca z mężem na zasadach partnerskich, potrafiąca pogodzić w zupełności życie zawodowe i prywatne. Współczesna kobieta to pracownik w pełni odpowiedzialny i ukierunkowany na określony cel.

Kobiety dążące do samorozwoju

Kobieta wchodząca na rynek pracy to również długoletnia inwestycja. Większość z pracujących obecnie kobiet to osoby ukierunkowane na ciągły rozwój osobisty i zdobywanie nowych umiejętności czy kwalifikacji. Dużym atutem kobiet na rynku pracy jest wysoka elastyczność i zdolność łatwego przystosowywania się do nowych warunków czy sytuacji.

Poza tym otwartość na zachodzące zmiany sprawia, że pracującym kobietom nie straszne są żadne modyfikacje na zajmowanym stanowisku czy konieczność przejęcia innego stanowiska pracy.

Kobity dbające samodzielnie o własną karierę

Obserwując działalność kobiet na rynku pracy, bardzo łatwo jest zauważyć ich determinację do osiągnięcia sukcesu. W sytuacji, kiedy niemożliwe jest znalezienie właściwego stanowiska pracy, kobiety bardzo często decydują się na stworzenie własnych firm, które będą im w pełni odpowiadać. Z roku na rok rośnie liczba firm prowadzonych przez kobiety.

Prowadzone działalności nie dotyczą jedynie tzw. zawodów kobiecych (np. fryzjerstwo, kosmetyka), ale również dziedzin, w których jeszcze do niedawna prym wiedli mężczyźni. Kobiety, chociaż są uważane za słabszą płeć, wykazują się na rynku pracy taką samą determinacją i profesjonalizmem jak mężczyźni.

Współczesna kobieta pracująca to osoba, która w stu procentach wie nie tylko, co chce w życiu osiągnąć, ale również, w jaki sposób najlepiej to zrobić.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26468 )
Array ( [docId] => 26468 )