Jakich błędów unikać podczas organizacji rekrutacji

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 15-07-2012 r.

Organizacja rekrutacji we własnej firmie nie jest prostym przedsięwzięciem. Wymaga dobrej organizacji, jak również zdolności oceny umiejętności osób kandydujących na dane stanowisko pracy. Jakich błędów unikać podczas rekrutacji, aby znaleźć najlepszego pracownika?

Wybrakowane ogłoszenia

Podstawowym błędem, jaki popełniają pracodawcy poszukujący pracowników, jest błędnie sformułowane ogłoszenie o pracę. W wielu przypadkach w tego rodzaju anonsach brakuje podstawowych informacji, które mają istotne znaczenie dla osoby chcącej aplikować na konkretne stanowisko.

Poprawnie skonstruowany anons powinien zawierać nazwę firmy, konkretne miejsce czy charakter pracy. Ważną kwestią jest również wysokość wynagrodzenia. Ogłoszenie o pracę, w którym zawarte są powyższe informacje, z pewnością bardziej zachęci do aplikowania na konkretne stanowisko niż anons, którego treść ogranicza się jedynie do zakresu obowiązków oraz do nazwy stanowiska. Publikując ogłoszenie pamiętaj, że powinno ono zachęcać do aplikowania na wskazane przez Ciebie stanowisko.

Niekompetentni rekruterzy

Organizując rekrutację we własnej firmie, musisz zadbać również o odpowiednią osobę, która będzie przeprowadzać cały proces rekrutacyjny. Wbrew pozorom nie każdy jest w stanie profesjonalnie przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną.

Poza tym, w zależności od oferowanego stanowiska, być może będziesz musiał zadbać o praktyczne sprawdzenie umiejętności kandydatów. W takich przypadkach ważne jest włączenie do zespołu rekrutacyjnego osoby, która specjalizuje się w konkretnej dziedzinie. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego programisty, z pewnością jego umiejętności nie zostaną odpowiednio sprawdzone przez pracownika HR. Dlatego planując rekrutację, powinieneś przemyśleć, jakie osoby powinny wejść w skład zespołu rekrutującego.

Szybko i skutecznie

Prawidłowo zorganizowana rekrutacja w Twojej firmie powinna przebiec stosunkowo szybko i przynieść wymierne efekty. Nadmierne ukrywanie informacji o firmie czy miejscu zatrudnienia przed potencjalnymi pracownikami znacznie wydłużają proces poszukiwania nowego personelu. Im jaśniejsze zasady rekrutacji, tym sam proces rekrutacyjny łatwiejszy i szybszy.

Ponadto wyznaczenie kompetentnej osoby do przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego zapewni Ci osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy będziesz poszukiwał nowego pracownika do swojej firmy.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26455 )
Array ( [docId] => 26455 )