Jakie „męskie” zawody wykonują kobiety

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 11-06-2012 r.

Obecnie coraz mniej widoczny jest podział pomiędzy kobietami i mężczyznami w pracy. Część pań decyduje się podjąć typowo męski zawód i tym samym złamać stereotyp, że kobiety nie nadają się do niektórych prac.

Kobieta w armii

Spośród „męskich” zawodów kobiety częściej wybierają pracę w policji i wojsku. Dzięki swojej silnej woli i motywacji w osiągnięciu celu pokonały stereotyp o słabej płci. Obaliły też stwierdzenie, że są gorzej przygotowane fizycznie do pracy w tak wymagających i niebezpiecznych zawodach. Często, dzięki swojemu zapałowi, determinacji i pracy nad sobą uzyskują nawet lepsze wyniki niż mężczyźni.

Kobieta - inżynier

Dzięki rozwojowi szkolnictwa i zachęcaniu dziewcząt do studiów na kierunkach technicznych, coraz więcej z nich podejmuje pracę z zawodach takich jak: budowlaniec, logistyk czy pracownik przetwórstwa przemysłowego. Zaletą tego typu zawodów są zarobki. Te typowo „męskie” stanowiska są lepiej opłacane niż te „kobiece”.

Dzięki swojemu uporowi i determinacji, panie sprawdzają się na technicznych stanowiskach pracy. Są rzetelne, a często ich obecność w firmie wpływa bardzo korzystnie na jej wizerunek.

Kobieta - kierowca

W dzisiejszych czasach coraz mniej dziwi widok kobiety prowadzącej autobus miejski czy ciężarówkę. Poprzez swoją determinację i pasję płeć piękna obaliła stereotyp „baby za kierownicą”. Ponadto szybciej niż mężczyźni uczą się nowych technologii i rozwiązań, a zapoznanie się z mechaniczną budową pojazdu nie stanowi dla nich najmniejszego problemu.

W autobusach komunikacji miejskiej czy tramwajach, panie mają lepsze kontakty z pasażerami i są łagodniejsze w stylu jazdy.

Kobieta na stanowisku kierowniczym

Dzięki swojej ciężkiej pracy i stopniowemu zdobywaniu niezbędnych umiejętności kobiety coraz częściej awansują na kierownicze stanowiska w wielu branżach. Sukcesywnie i rzetelnie zbierane kompetencje i motywacja czyni je dobrymi szefami. Mają koleżeński kontakt z podwładnymi, a przy tym potrafią skutecznie rozwiązywać problemy.

 

Kobiety dobrze radzą sobie w „męskich” zawodach. Ich pewność siebie i pragnienie niezależności pomagają im osiągnąć cel. Ponadto praca na takim stanowisku jest najczęściej lepiej płatna niż ta na typowo „kobiecym”. Co ważne, zatrudnienie w firmie pań, pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26384 )
Array ( [docId] => 26384 )