Jakie są cechy kobiety przedsiębiorczej

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Kobiety są coraz bardziej aktywne w biznesie i odnoszą dzięki temu sukcesy. Własna firma jest jednak dużym wyzwaniem i wymaga od pań posiadania określonych cech i atutów. Jaka powinna być kobieta przedsiębiorcza?

Niezależność i odwaga

Jest to jedna z najważniejszych cech kobiety przedsiębiorczej. Pragnienie niezależności, również tej finansowej połączone z pomysłowością są dla nich głównym motywatorem. Panie ściśle określają swoje cele i są zdeterminowane w ich osiąganiu. Ponadto muszą być odważne, pewne siebie i wykazywać się inicjatywą. Znacznie bardziej niż mężczyźni wierzą w to, że osiągną sukces, co często pomaga im przetrwać kryzys i złą passę.

Ryzyko

Przedsiębiorcza kobieta powinna umieć ponosić ryzyko. Przy tym ważne jest, żeby właściwie oceniać potencjalne zagrożenia i szanse, a także rozpoznać swój potencjał w danej dziedzinie. Panie nie mogą również bać się podejmowanie trudnych kwestii i decydowania. W biznesie każda zwłoka może stanowić o przyszłości przedsiębiorstwa. Trafność i szybkość podejmowania postanowień również są cechami kobiety przedsiębiorczej. Dodatkowo kobiety muszą patrzeć na swoją firmę z perspektywy i podejmować przyszłościowe decyzje. Umiejętność skutecznego radzenia sobie w stresowych sytuacjach również jest cechą kobiety przedsiębiorczej.

Praca z ludźmi i przywództwo

Kobieta przedsiębiorcza musi umiejętnie zarządzać swoim personelem. W tym pomogą jej na pewno - wrodzona empatia i zdolności komunikacji. Łatwość w zawieraniu znajomości i uprzejmość, pozwolą nawiązać dobre relacje z klientami i pracownikami. Zdolności przywódcze pozwolą prawidłowo wyznaczać sobie i zespołowi cele oraz wybierać odpowiednie strategie do ich osiągnięcia.

Bycie kobietą przedsiębiorczą nie jest wcale łatwe. Wymaga wiele samozaparcia i pracy nad sobą. Są to jednak cechy i kompetencje, które warto w sobie wypracować, ponieważ mogą pomóc nie tylko w życiu zawodowym, ale też prywatnym.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26375 )
Array ( [docId] => 26375 )