Jakie są metody selekcji kandydatów do pracy

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 14-06-2012 r.

Każdy pracodawca musi zmierzyć się kiedyś z rekrutacją nowych pracowników. Wyboru często dokonać trzeba pomiędzy kilkoma, tak samo wykwalifikowanymi osobami. Dlatego dobrze skorzystać z opracowanych metod selekcji kandydatów.

Analiza aplikacji

Podstawową metodą jest oczywiście przeglądanie złożonych aplikacji. Tutaj uwagę zwrócić warto przede wszystkim na to, czy spełnione zostały wymagania rekrutacyjne. Mianowice, czy kandydat przesłał wymagany list motywacyjny. Dokumenty, które nie spełniają oczekiwań nie należy brać pod uwagę. Następnie przystąpić można do analizy przesłanych życiorysów. Osoby spełniające nasze wymagania dotyczące wykształcenia i doświadczenia dopuszczane są do rozmowy kwalifikacyjnej.

Rozmowa kwalifikacyjna

Podczas rozmowy pracodawca spotyka się z kandydatem, żeby zweryfikować jego dokumenty aplikacyjne oraz by ocenić zdolności interpersonalne czy pewność siebie. Do tego celu można także wyznaczyć komisję rekrutacyjną.

Wywiad panelowy

Formuła ta opiera się na spotkaniu, w którym udział biorą pracodawca lub komisja rekrutacyjna oraz wszyscy kandydaci dopuszczeni do tego etapu postępowania rekrutacyjnego. Metoda ta daje szansę na wytworzenie interakcji pomiędzy aplikującymi osobami, a w konsekwencji umożliwia obserwację ich umiejętności miękkich.

Testy

Dzieli się je odpowiednio na psychometryczne oraz testy wiedzy. Testy psychometryczne badają cechy osobowości pożądane na konkretnym stanowisku. Zawarte w nich zadania pomogą określić predyspozycje psychologiczne danego kandydata do pełnienia konkretnej funkcji. Testy wiedzy stosować najlepiej w przypadku stanowisk o dużej odpowiedzialności merytorycznej.

Assessment center

W tej technice selekcji kandydaci biorą udział w różnego rodzaju symulacjach opartych o rozmowy, dyskusje czy zadaniach. Podczas tych działań są obserwowani przez ekspertów, którzy oceniają ich pod kątem umiejętności twardych - merytorycznych, jak i miękkich związanych z cechami indywidualnymi.

By zapewnić firmie dobrze przygotowanego, nowego pracownika, koniecznie należy przeprowadzić rzetelny proces rekrutacyjny. Każda z powyższych metod pozwoli na lepsze poznanie kandydata i podjęcie decyzji o jego przydatności dla firmy.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26402 )
Array ( [docId] => 26402 )