Jakie są negatywne konsekwencje zwolnień pracowników

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 22-05-2012 r.

Nawet dla największej, najlepiej prosperującej firmy może nadejść czas, kiedy będzie zmuszona do redukcji miejsc pracy. Zobacz jakie mogą być negatywne konsekwencje zwolnień pracowników i jak im w porę zaradzić.

Zwolnienia

Firma, która decyduje się na zwolnienia pracowników, musi liczyć się z konsekwencjami tej decyzji. Jeżeli w porę im nie zapobiegnie, ryzykuje zmiany, które mogą odmienić całkowicie klimat panujący w firmie. Zwolnienia nie dotyczą tylko zwalnianych, ale dotykają także pracowników, którzy pozostali na swoich miejscach pracy.

Wewnętrzne niepokoje

Pracownicy, którzy uniknęli zwolnienia, przestają ufać swoim menadżerom. Może zacząć dochodzić do konfliktów i zaczną pojawiać się wzajemne donosy.

Podwładni przestaną zwracać uwagę na problemy długoterminowe, ich uwaga zacznie się skupiać na bieżących sprawach. Pojawi się wśród nich niechęć do zmian i ryzyka. Zaprzestaną kreatywnego rozwiązywania problemów. Powodem tych negatywnych zjawisk będzie poczucie destabilizacji w miejscu pracy oraz ze strach przed zwolnieniem.

Poczucie zdominowania przez przedstawicieli najwyższych szczebli władzy w firmie może doprowadzi do spadku efektywności pracy oraz umniejszania swej wartości jako członka danego zespołu. Nasilą się też problemy w pracy zespołowej, ponieważ każdy będzie obserwował i oceniał poczynania innych. Z powodu zaniku zaufania dla menadżerów pojawi się deficyt przywództwa.

Kiedy likwidujesz miejsca pracy z powodu reorganizacji i wdrażania nowych technologii, musisz liczyć się z możliwością wzrostu niepokojów, czy nawet strajkiem. Ryzykujesz też zmianą wizerunku firmy, która od teraz będzie identyfikowana jako nieprzychylna pracownikom.

Jeżeli w porę nie zapobiegniesz rozwojowi takich niepokojów, atmosfera panująca w firmie sprawi, że efektywność pracowników może się znacząco obniżyć. Przyczynić się to może nie tylko do ograniczenia przychodów, ale może być to pierwszy krok do znacznego osłabienia pozycji firmy na rynku i w efekcie nawet bankructwa.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26317 )
Array ( [docId] => 26317 )