Jakie są różnice pomiędzy autoprezentacją a brandingiem personalnym

Kategoria: HR
Autor: Woźniak Wojciech
Data: 29-05-2012 r.

Dla większości osób te dwa pojęcia mają bardzo podobne znaczenie. A jak jest w rzeczywistości? Zobacz, czym różnią się te określenia i czy lepiej zaprezentować siebie przez autoprezentację czy branding personalny.

Zaprezentuj siebie

Sama autoprezentacja jest elementem brandingu personalnego. Człowiek zazwyczaj skupia się wtedy na wybranym obszarze zachowań, jak np. wypowiedzi, sygnały werbalne i niewerbalne, postawa ciała itd. Z autoprezentacją jest jednak jeden problem. Często wizerunek, który dana osoba stara się zaprezentować jest sztuczny. Ludzie chcąc dopasować się do otoczenia, kreują się na kogoś, kim nie są, pod wpływem potrzeb otoczenia. W ten sposób dochodzi do dyskomfortu, kiedy osoba, która tak czyni, zaczyna czuć się źle z kreowanym wizerunkiem.

Stwórz własną markę

W tym momencie pojawia się branding personalny. Przez wiele osób uważany już niemal za filozofię życiową. Polega on na w pełni samodzielnym zarządzaniu własnym życiem i karierą, a także wizerunkiem i reputacją. W przeciwieństwie do samej autoprezentacji, wizerunek, z którym ma się do czynienia w brandingu, jest wizerunkiem prawdziwym. Jest to promocja samego siebie, takiego, jakim się jest w rzeczywistości. Odpowiednio sprecyzowane cele, realna strategia i wykorzystywanie odpowiednich narzędzi, pozwalają na osiąganie doskonałych efektów. Bez poczucia zaprzedania samego siebie.

Podsumowując - autoprezentacja, jest częścią brandingu, może jednak doprowadzić do fałszowania swojego prawdziwego wizerunku. Branding personalny skupiony jest za to na byciu autentycznym i wiarygodnym. Wtedy tylko można skupić się na osobistych potrzebach i celach zawodowych, bez poczucia zbędnego dyskomfortu.

Woźniak Wojciech

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26361 )
Array ( [docId] => 26361 )