Jakie studia z pewnością nie zapewnią Ci zatrudnienia

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 31-07-2012 r.

Głównym zadaniem studiów wyższych jest zapewnienie dostatecznej wiedzy oraz gwarancja zatrudnienia. Istnieje jednak grupa kierunków, których ukończenie nie zapewni Ci znalezienia wymarzonej pracy. Jakie studia nie gwarantują zatrudnienia?

Humanista – człowiek od wszystkiego

Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi kierunkami były kierunki humanistyczne. Dziennikarstwo, politologia, psychologia, pedagogika czy socjologia od lat cieszyły się dużym powodzeniem. Jednak ukończenie studiów humanistycznych nie zapewnia w żaden sposób solidnego zatrudnienia.

Mała przychylność pracodawców do absolwentów tych studiów wynika przede wszystkim ze zbyt ogólnej wiedzy. Na rynku pracy bardzo popularna jest teoria, że absolwent kierunku humanistycznego jest „człowiekiem od wszystkiego”. Posiada wprawdzie bardzo szeroką wiedzę o różnych dziedzinach życia (podstawy psychologii, ekonomii, socjologii, nauk społecznych itp.), jednak wiedza ta nie tworzy podstaw do posiadania konkretnych umiejętności.

„Uniwersalność” absolwentów kierunków humanistycznych coraz częściej niestety spostrzegana jest przez pracodawców jako wada, a nie zaleta. Sytuacja tej grupy osób na rynku staje się z roku na rok trudniejsza, gdyż polski pracodawca coraz częściej poszukuje pracowników ze specjalistycznym, a nie ogólnym wykształceniem.

Politechniki górą

Jeżeli chcesz mieć większe szanse na zatrudnienie po ukończeniu studiów, powinieneś pomyśleć o studiach technicznych. Obecnie politechniki przeżywają drugą młodość. Coraz więcej maturzystów świadomie wybiera naukę na kierunkach specjalistycznych. W minionym roku wśród najpopularniejszych znalazły się m.in. budownictwo, informatyka czy zarządzanie i inżynieria produkcji.

Studia techniczne dostarczają konkretnej wiedzy, zarówno teoretycznej, jak również praktycznej z danej dziedziny. Pozawalają studentowi na zdobycie realnych kwalifikacji, które będzie mógł wykorzystać w pracy zawodowej. Poza tym zatrudnienie absolwenta szkoły technicznej zmniejsza również koszty związane ze specjalistycznym przeszkoleniem.

Stawiaj na jakość

Wybierając uczelnię i kierunek kształcenia, zwróć również uwagę na jakość kształcenia, jaką oferuje konkretna uczelnia. Ukończenie studiów wyższych nie jest obecnie trudne. Z pewnością zabrzmi to przerażająco, jednak do ukończenia niektórych kierunków nie potrzebne jest wcale przyswojenie wiedzy, lecz odpowiednie zasoby finansowe.

Jednak udział szkoły w szeregu programach edukacyjnych, wykorzystywanie funduszy europejskich w swojej działalności, jak również otwarcie na innowacje z pewnością pozwoli Ci nie tylko na zdobycie wystarczającej wiedzy, ale również da szansę na rozwój własnych zainteresowań związanych z kierunkiem kształcenia. Aby zagwarantować sobie zawód z przyszłością, wybierz kierunek techniczny na uczelni, co do której jakości kształcenia nie będziesz miał żadnych wątpliwości.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26488 )
Array ( [docId] => 26488 )