Jakie wyzwania i możliwości stoją przed kobietą inżynierem

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Kobieta inżynier jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem na polskim rynku pracy. Panie podejmujące pracę w technicznych zawodach muszą wykazać się dużą cierpliwością i dystansem, ale ich wysiłek będzie się opłacał.

Do niedawna kobiety nie miały możliwości podjęcia studiów na kierunkach technicznych i inżynieryjnych. Obecnie jednak z każdym kolejnym rokiem przybywa pań, które mogą szczycić się dyplomem magistra inżyniera. To właśnie przed nimi praca zawodowa otwiera duże pole do popisu, ale też stawia spore wyzwania.

Możliwości

Największym atutem kobiet – inżynierów jest to, że w zawodach, które podejmują płace są wyższe niż w tradycyjnych zawodach kobiecych, takich jak nauczycielka czy pracownik biurowy. Są to stanowiska, które wymagają fachowej wiedzy i doświadczenia. Branże, w których najczęściej pracują kobiety – inżynierowie to działy jakości, logistyka, produkcja oraz IT. Panie podejmujące pracę na inżynierskich stanowiskach są przykładem dla swoich młodszych koleżanek i przecierają im szlaki. Pokazują, że kobiety też nadają się na inżynierów i całkiem dobrze, czasem nawet lepiej niż mężczyźni, sobie z tym radzą.

Wyzwania

Droga do celu nie jest jednak łatwa. Po drodze kobiety inżynierowie będą musiały zmierzyć się ze stereotypem o słabej płci i braku predyspozycji technicznych kobiet. Krzywe uśmiechy i docinki mogą je spotykać jeszcze długo po ukończeniu studiów. Nie należy się jednak tym zrażać, ale być pewną siebie i wykorzystywać zdobytą wiedzę i doświadczenie. Gdy kobieta trafia do zespołu złożonego z inżynierów płci przeciwnej, nie będzie jej łatwo, jednak ci z czasem zobaczą zalety takiej sytuacji i zaczną doceniać pracę wykonywaną przez swoją koleżankę po fachu.

Podejmując decyzję o wybraniu studiów inżynierskich i zatrudnieniu się w zawodzie zgodnym z kierunkiem edukacji należy wykazać się dużą wytrwałością. Początki nie będą przyjemne i łatwe, ale satysfakcja z pracy i wykonywanie swojego zawodu z pasją będą wynagradzać wcześniejszy trud.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26368 )
Array ( [docId] => 26368 )