Jakie zachowania zaszkodzą Twojemu biznesowemu wizerunkowi

Kategoria: HR
Autor: Kulik Katarzyna
Data: 21-06-2012 r.

Każdemu z nas zależy na odpowiednim wizerunku. Ten aspekt jest szczególnie ważny w kontaktach biznesowych. Jakich zachowań powinieneś unikać, aby samemu sobie nie zaszkodzić?

Higiena osobista i właściwy ubiór to podstawa

Może wydać Ci się to śmieszne, ale wiele osób bagatelizuje kwestie związane z higieną osobistą czy odpowiednim ubiorem w miejscu pracy. A przecież to Twój wygląd wywołuje pierwsze wrażenie na osobach, które spotykasz. Dlatego też musisz przykładać do niego szczególną wagę. To bardzo ważne jeżeli z reguły pracujesz w zespole i przebywasz w gronie innych pracowników.

Oprócz higieny osobistej powinieneś zadbać również o odpowiedni strój w miejscu pracy. W wielu firmach obowiązuje tzw. dress code – określone wymagania dotyczące ubioru. Bez względu na miejsce pracy warto pamiętać, że koszula zawsze wygląda lepiej niż t-shirt. Co do kobiet natomiast należy zwrócić uwagę na długość noszonych sukienek czy spódnic. Zbyt krótka spódniczka niekoniecznie może świadczyć o Twoim profesjonalizmie. Dlatego, aby nie narazić się na negatywne opinie współpracowników, warto wybrać „bezpieczną” długość spódnicy.

Pamiętaj o punktualności

Duży wpływ na Twój wizerunek biznesowy ma punktualność. Zjawianie się o czasie na umówione spotkanie w miejscu pracy świadczy o Twoim profesjonalizmie. Jeżeli obawiasz się, że możesz się spóźnić, zarezerwuj sobie zawsze nieco więcej czasu na dotarcie.

Natomiast jeżeli zdarzy Ci się sytuacja, że nie będziesz mógł stawić się na czas, poinformuj o tym swojego partnera biznesowego. Pamiętaj, że lepiej jest się spóźnić i o tym poinformować, niż zupełnie zbagatelizować fakt, że ktoś na Ciebie czeka.

 

Dbaj o własną aktywność

Istotną kwestią w kreowaniu pozytywnego wizerunku biznesowego jest aktywność we wspólnym działaniu. Jeżeli pracujesz w zespole, wykaż swoje zaangażowanie. Wprawdzie niektóre zadania łatwiej jest wykonywać samodzielnie, jednak zupełna izolacja sprawi, że będziesz odbierany jako osoba niepotrafiąca nawiązać współpracy. Aby tego uniknąć, staraj się utrzymywać dobre relacje z ludźmi. Odpowiednia dbałość zarówno o kontakty biznesowe, jak też ewentualnie prywatne stosunki ze współpracownikami pomogą Ci w wykreowaniu wizerunku osoby kontaktowej i zaangażowanej w działalność własnego zespołu.

Dbanie o pozytywny wizerunek własnej osoby nie jest wcale trudne. Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad – m.in. higieny, punktualności czy sumienności w pracy zespołowej – aby zdobyć opinię profesjonalisty w swojej branży.

Kulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26412 )
Array ( [docId] => 26412 )