Jakim szefem jest kobieta

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 31-05-2012 r.

Kobiety odgrywają coraz większą rolę na stanowiskach kierowniczych i menedżerskich. Nie jest to jeszcze poziom europejski, ale polskie firmy wyraźnie zmierzają w tym kierunku. Jaki jest portret kobiety szefa i czy należy się jej bać?

Zalety kobiety – szefa

Przewagą kobiet na stanowisku kierowniczym jest przede wszystkim to, że mają bardzo dobry kontakt z podwładnymi i tworzą dobre relacje interpersonalne. Płeć piękna częściej zauważa ludzkie problemy, jest otwarta i stara się pomóc w ich rozwiązaniu. Jest to wartościowa cecha na wysokim stanowisku, która sprawia, że kobieta – szef jest bardziej poważana i lubiana wśród pracowników. Panie umiejętnie i efektywnie kierują swoimi zespołami i potrafią motywować do pracy. Ponadto kobiety na kierowniczych stanowiskach są bardziej systematyczne i wykazują się większą samokontrolą niż mężczyźni. Panie też częściej niż panowie ryzykują i są odważne w swoich decyzjach.

Wady kobiety – szefa

Z drugiej strony kobiety często charakteryzują się zbyt emocjonalnym stylem zarządzania i przekładają swoje uczucia na pracę i podwładnych. Czasem panie gorzej radzą sobie z niepokojem i są mniej odporne w stresowych sytuacjach. Kobietom dość powszechnie zdarza się skupiać na drobiazgach i rozdmuchiwać mało istotne rzeczy. Przywiązują dużą wagę do szczegółów oraz zdarza im się robić problem z pobocznych, nieważnych spraw. Ponadto kobiety czasem nie potrafią wzbudzić w podwładnych należytego respektu, a niektóre z nich często zmieniają zdanie.

Panie są równie dobrymi szefami, co mężczyźni. Do osiągnięcia tego celu wkładają dużo pracy i samodyscypliny. Nie należy obawiać się kobiet na kierowniczych stanowiskach. Korzyścią z posiadania takiego przełożonego jest duży poziom empatii, intuicja i ogromna zdobyta w drodze na wysokie stanowisko wiedza są dobrą mieszanką. Dodatkowo kobiety lepiej dbają o zespół i inspirują go do dalszego efektywnego działania.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26370 )
Array ( [docId] => 26370 )