Kiedy jest najlepszy czas na macierzyństwo kobiety pracującej

Kategoria: HR
Autor: Łozińska Agnieszka
Data: 18-06-2012 r.

Każda kobieta nosi w sobie pragnienie posiadania potomstwa. Przychodzą jednak myśli, że trzeba osiągnąć odpowiedni status materialny i osiągnąć wysokie stanowisko w pracy. Trzeba czuć się kobietą spełnioną zawodowo. Gdzie w pogoni za pieniędzmi i samospełnieniem znajduje się czas na dziecko?

Biologiczny punkt widzenia

Każda kobieta zbudowana jest w ten sam sposób, a ich płodność nie trwa wiecznie. Biorąc pod uwagę fizjologię, najlepszym momentem na posiadanie pierwszego dziecka jest okres pomiędzy 18. a 24. rokiem życia. Młode kobiety z reguły lepiej dochodzą do siebie po porodzie oraz łatwiej przechodzą sam poród i ciążę. Większe są też szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Nie sposób jednak w tak młodym wieku posiadać wystarczająco dużo środków finansowych i być na tyle samodzielnym, żeby utrzymać dziecko.

Im starsza kobieta, tym większe jest ryzyko i prawdopodobieństwo komplikacji, zarówno dla niej, jak i dla pociechy. Dużo zależy też od tego jak dba o siebie przyszła mama i jak się odżywia. Pomimo wieku, jej zegar biologiczny może wskazywać, że jest młodsza.

Macierzyństwo w pracy

Nie ma jednoznacznie dobrej odpowiedzi na pytanie, kiedy jest najlepsza pora na dziecko. Każda kobieta jest inna, różne są też sytuacje, w których się kobiety znajdują. Wiele zależy od pracodawcy. Wielu z nich daje świeżo upieczonym mamom możliwość powrotu do pracy na takich samych warunkach.

Obecnie jest wiele możliwości, żeby zachować stanowisko i cieszyć się z macierzyństwa: płatne urlopy lekarskie, urlop macierzyński, a później wychowawczy.

 

W kwestii posiadania dzieci nie należy się kierować ani wiekiem, ani pieniędzmi. Najważniejsza jest świadoma decyzja o macierzyństwie. Nie warto podejmować jej pochopnie, ale też należy mieć na uwadze własne zdrowie. Pieniądze i sytuacja materialna również są ważne, żeby móc dziecko wychowywać.

Dobrze jest wyznaczyć sobie priorytety i zastanowić się nad możliwościami, jakie daje nam pracodawca, gdy zdecydujemy się na posiadanie dziecka.

Łozińska Agnieszka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

30 najciekawszych pytań z prawa pracy

pobierz

Różnicowanie wynagrodzeń na takich samym stanowiskach

pobierz

Dokumentacja pracownicza

pobierz

Pracownik może krytykować decyzje szefa, ale nie jego osobę

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 26405 )
Array ( [docId] => 26405 )